Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruda-Huta. Najciekawsze teatry zjadą do Rudki na Ogólnopolski Festiwal Teatrów i Monodramistów Wyżyna Teatralna

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Wyżyna Teatralna
Już po raz czternasty odbędzie się „Ogólnopolski Festiwal Teatrów i Monodramistów Wyżyna Teatralna” organizowany w Rudce, gmina Ruda-Huta niemalże od jego początków. Podczas „Wyżyny Teatralnej” odbywają się spotkania najciekawszych teatrów zarówno z terenu województwa lubelskiego jak i z pozostałych regionów Polski, oprócz prezentacji scenicznych prowadzone są warsztaty dla i uczestników festiwalu.

Ponadto rok 2021 to też jubileusz 15-lecia Teatru OKO, głównego organizatora spotkań. To właśnie Teatr OKO otworzy festiwal prezentując spektakl „Zadra” w reżyserii Marcina Woszczewskiego – założyciela Teatru OKO, pomysłodawcy festiwalu.

W tym roku na scenie w Rudce zaprezentują się grupy teatralne i monodramiści z całej Polski: Latający Teatr Kantorowi z Wielopola Skrzyńskiego, Przemysław Gąsiorowicz z Lublina, Teatr Krzyk z Maszewa, Teatr Pomarańcze w Uchu Na Skarpie Bez Kartki z Goleniowa, Teatr NOTOCO z Kraśnika, Teatr Sylaba z Białej Podlaskiej, Teatr Straszydełka z Ulana-Majorata, Duet Męski Bez Nazwy z Głębokiego, Teatr Rejwach z Nagłowic oraz gospodarze Teatr OKO i grupa improwizacji teatralnej MMS impro.

Zarówno dla uczestników festiwalu jak i odbiorców zaplanowane są warsztaty teatralne prowadzone przez Barbarę Szarwiło (Teatr Ziemi Chełmskiej, Teatr Lukla) i Przemysława Gąsiorowicza zawodowo związanym z Teatrem Im. Juliusza Osterwy w Lublinie.

- Całość zwiastuje szereg spektakli prezentujących różne formy od monodramów, poprzez spektakle teatry młodzieżowe, alternatywne czy zrealizowane przez zawodowych aktorów i reżyserów - podkreśla Marcin Woszczewski organizator festiwalu i dyrektor Teatru OKO.

Festiwal startuje e Rudce o godzinie 16.00, 29 lipca i potrwa do 1 sierpnia. Tegoroczne hasło Wyżyny Teatralnej to „OFFLINE”, czyli taka trochę przekorna odpowiedź na wydarzenia kulturalne, które podczas pandemii odbywały się w formule „online”. Organizatorzy stawiają na „OFFLINE”, czyli realny, prawdziwy, żywy teatr, taki jakim został stworzony, a także odbudowanie relacji wśród ludzi tworzących teatr, przywołanie spotkań, rozmów, dyskusji bez pośrednictwa internetu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto