Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozstrzygnięto Ogólnopolski Konkurs Pisania Ikon w Zakładzie Karnym we Włodawie - zobaczcie zdjęcia

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
W Zakładzie Karnym we Włodawie przeprowadzony został VIII Ogólnopolski Konkurs Pisania Ikon. Na tegoroczny przebieg konkursu znaczący wpływ miała pandemia koronawirusa.

W tym roku do Zakładu Karnego we Włodawie wpłynęło 26 prac osadzonych z całej Polski.
Pierwsze miejsce komisja konkursowa przyznała ikonie nadesłanej z Zakładu Karnego w Czerwonym Borze, drugie miejsce otrzymała praca nadesłana z Aresztu Śledczego w Białymstoku, trzecie ikona z Zakładu Karnego w Hrubieszowie. Przyznano również trzy wyróżnienia, które trafiły: do Oddziału Zewnętrznego w Braniewie, Zakładu Karnego w Hrubieszowie i Zakładu Karnego w Strzelinie.

W związku ze stanem epidemicznym w tym roku wystawa odbędzie się w formie wirtualnej w kinie „Zachęta” VR, znajdującym się w Muzeum-Zespole Synagogalnym we Włodawie, z wykorzystaniem Oculusów GO – samodzielnych autonomicznych okularów dających obraz w maksymalnej możliwej jakości. Oglądający zostanie przeniesiony do wirtualnej wystawy ikon pisanych przez osadzonych z całej Polski.

Pisanie ikon to twórcza resocjalizacja

Osoby pozbawione wolności poprzez pisanie ikon mają możliwość wypowiedzenia się, skłania to ich do refleksji nad życiem świętych, postaci umieszczonych na tychże ikonach, a jednocześnie nad życiem własnym.

- Ten rodzaj twórczości daje skazanym możliwość duchowego wyciszenia się, spokoju oraz kontemplacji. To ważna forma resocjalizacji osadzonych- podkreśla por. Daniel Pręciuk rzecznik prasowy dyrektora Zakładu Karnego we Włodawie.

Konkurs Pisania Ikon na stałe wpisał się już w kalendarz inicjatyw i przedsięwzięć prowadzonych w Zakładzie Karnym we Włodawie. Przedmiotem konkursu są prace artystyczne, których tematem jest interpretacja ikon: Trójcy Świętej, Jezusa Chrystusa, Matki Bożej lub innych Świętych.

A co o pisaniu ikon mówią sami skazani biorący udział w konkursie?

- Pisanie ikony to odskocznia od dnia codziennego w więzieniu, od tego co mam na co dzień, co mnie przytłacza i drażni, pozwala mi się oddać uniesieniom i tworzę, tworzę…Końcowy efekt zaskakuje mnie wielokrotnie – stwierdza Grzegorz.

- Dlaczego piszemy ikony? Może dlatego, że chcemy odkupić nasze winy? A może nawet dlatego, że chcemy być lepsi niż jesteśmy. Szukamy pozytywnej drogi, chcemy stać się lepszymi i mądrzejszymi, a to wszystko w rezultacie daje pozytywny efekt końcowy naszej pracy - mówi Piotr.

Z kart historii konkursu…

Pomysł konkursu Pisania Ikon zrodził się w 2008 roku w Zakładzie Karnym we Włodawie. Idea powstała przy realizacji programu resocjalizacyjnego pt. „Sztuka to moje drugie życie”, którego pomysłodawczynią i autorką była kpt. Iwona Odyniec. Początkowo obejmował jednostki penitencjarne położone na wschodzie Polski.

- Z uwagi na duże zainteresowanie skazanych z całej Polski udziałem w konkursie, podjęto decyzję aby Konkurs Pisania Ikon odbywał się na skalę krajową. Tak też się stało i od 2013 roku konkurs nosi nazwę Ogólnopolski Konkurs Pisania Ikon – mówi rzecznik por. Daniel Pręciuk.

W tym roku konkurs został rozstrzygnięty po raz ósmy na poziomie krajowym i po raz dwunasty od pierwszej edycji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rozstrzygnięto Ogólnopolski Konkurs Pisania Ikon w Zakładzie Karnym we Włodawie - zobaczcie zdjęcia - Włodawa Nasze Miasto

Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto