Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozpoczęły się badania w chełmskiej Bazylice na Górce. ZDJĘCIA

KS
KS
Grupa archeologów pojawiła się w środę w Bazylice NNMP w Chełmie.
Grupa archeologów pojawiła się w środę w Bazylice NNMP w Chełmie. KS
Grupa archeologów pojawiła się w środę w Bazylice NNMP w Chełmie. Najpierw zeskanowano świątynię i zbadano ją za pomocą georadaru. Już w czwartek rozpoczną się pierwsze odwierty i wykopaliska. Proboszcz parafii przy okazji prac zaplanował również wymianę podłogi i zmianę ogrzewania w kościele. Być może że pojawią się również przeszkolone fragmenty podłogi pokazujące mury dawnej świątyni.

W Bazylice NNMP w Chełmie pojawili się specjaliści z UMCS, którzy skanowali wnętrze kościoła.
– Współpraca została nawiązana za pośrednictwem dziekana Radosława Dobrowolskiego, który od dawna współpracuje z archeologami – mówi dr Waldemar Kociuba z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie – Dzięki wykonaniu skanowania zyskujemy bardzo dokładną dokumentację stanu obecnego. Możemy dokładnie określić, czy są jakieś odchylenia od poziomu np. podłogi. Dokładnie widzimy, czy jest ona wypukła albo wklęsła, co mogłoby wskazywać na to, że jest tam wejście do podziemi.

Skanowanie jest niezwykle czasochłonnym procesem. Poza dokładną dokumentacją wnętrza Bazyliki specjaliści z UMCS wykonają również skanowanie budynku z zewnątrz. Niestety, do tego potrzebna jest ładna pogoda.

Ponadto dziś w Bazylice pracował georadar. Praca tego urządzenia oparta jest na emitowaniu fal elektromagnetycznych i rejestracji fal odbitych. Oprogramowanie pozwala na uzyskanie obrazu składającego się z równoległych linii. Każde ich odchylenie oznacza, że może się tam znajdować podziemna przeszkoda, w tym wypadku grota, jaskinia lub też tunel.

Już teraz wiadomo, że najprawdopodobniej pod kościołem znajdował się kiedyś tunel, który prowadzi w stronę ruin zamku księcia Daniela. Archeolodzy podejrzewają, że dawny władca Rusi mógł mieć własne podziemne przejście do XIII-wiecznej świątyni.

Pierwsze odwierty i wykopaliska rozpoczną się już w czwartek. Archeolodzy zaawansowane prace rozpoczną dopiero latem, kiedy w Bazylice odprawia się mniej mszy.

Przy okazji prac wykopaliskowych proboszcz parafii zaplanował remont świątyni. – Obecnie nakłada się kilka spraw, po pierwsze jest ogromna potrzeba sprawdzenia murów tej starej świątyni, po drugie wchodzą w grę również kwestie funkcjonalne kościoła. Myślimy o wymianie posadzki, która jest w dużej części zniszczona. Jeszcze są na niej ślady końskich kopyt z 1915 roku – opowiada ks. proboszcz Tadeusz Kądziołka. Ponadto w Bazylice pojawi się ogrzewanie podłogowe i nowoczesny system alarmowy.

Niewykluczone, że w podłodze bazyliki pojawią się przeszklone ekspozycje starych murów. Wszystko okaże się w trakcie prac. Przy okazji dzisiejszej wizyty archeologów przesunięto ławy, które nie były ruszane z miejsca od 5 lat. Nareszcie była możliwość, by dokładnie pod nimi posprzątać.


Nasze serwisy:
**

Imprezy w Chełmie. Zapowiedzi i relacje

Luźny serwis - Z przymrużeniem okaChełmski informator miejski: taksówki, banki, szkoły, kościoły**

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto