Rewolucja śmieciowa

Artykuł sponsorowany
Pierwszy artykuł przedstawił nam zasady zbiórki odpadów w nowym systemie gospodarki odpadami komunalnymi, który będzie obowiązywał od 1 lipca 2013 r. Dla przypomnienia: w domach gromadzimy śmieci z podziałem na MOKRE i SUCHE, do dzwonów będziemy wrzucać osobno szkło, osobno papier, osobno plastik, metal i opakowania wielomateriałowe. Dodatkowo w mieście powstanie punkt selektywnej zbiórki, gdzie będzie trzeba dostarczać m.in. odpady niebezpieczne, wielkogabarytowe, czy elektrośmieci.

Jak wspomniano w poprzednim artykule nasze odpady śmieciarkami zostaną przewiezione do ZGO. Odpady MOKRE, czyli odpady kuchenne, resztki owoców i warzyw, niezjedzone resztki pieczywa, zużyte ręczniki papierowe i chusteczki higieniczne, zużyte środki higieniczne, skoszona trawa czy zgrabione liście, trafią prosto do kompostowni. Tam zostaną umieszczone w jednej z 11 komór bioreaktora.

W tych komorach następuje proces rozkładu przy odpowiedniej temperaturze, ciśnieniu, wilgotności i dostępie tlenu. Proces ten trwa od 14 do 28 dni, w zależności od składu biomasy. Następnie powstały tam materiał jest transportowany na tzw. plac dojrzewania kompostu. Świeży kompost jest układany w pryzmy (stosy) i leżakuje maksymalnie 12 tygodni.

W międzyczasie jest kilkakrotnie przerzucany i nawilżany. Po tym etapie mamy gotowy, przypominający ziemistą masę materiał, służący m.in. do rekultywacji składowiska odpadów. Najlepszej jakości kompost powstaje z odpadów zielonych zebranych selektywnie.

Natomiast odpady SUCHE, czyli w większości surowce wtórne, trafią prosto do sortowni. Jest to skomplikowana maszyneria sterowana komputerowo składająca się z dziesiątków metrów specjalnych taśmociągów i różnych separatorów, gdzie nasze śmieci są podrzucane, wstrząsane i wirowane.

Wszystkie te procesy mają na celu rozdzielenie odpadów na różne grupy. I tak np.
- sito bębnowe rozdziela odpady wg 3 rodzajów wielkości, natomiast separator balistyczny rozdziela je wg wagi,
- szereg separatorów optopneumatycznych wydziela takie frakcje odpadów jak: papier i karton, folia, tworzywa sztuczne, tetra paki, oraz frakcję energetyczną,
- separator optyczny rozdziela butelki PET wg kolorów,
- jest jeszcze separator wyłapujący metale żelazne i nieżelazne, czyli np. metalowe puszki po żywności i aluminiowe po napojach.

Ostatnim etapem sortowania jest kontrolowanie przez pracowników czy w danym rodzaju surowców nie ma innej frakcji, bo nawet najbardziej nowoczesny system nie może działać bez ludzi. Efektem tych wszystkich prac będzie podział odpadów suchych na poszczególne grupy surowców wtórnych, które na koniec trafią do prasy belującej, która pod ogromnym ciśnieniem uformuje z poszczególnych grup surowców wielkie bloki.

Te śmieci, które nie będą się nadawały do ponownego użycia zostaną zdeponowane na składowisku, a będzie to zaledwie 30 % odpadów trafiających na ZGO.

Sprasowane odpady trafią następnie do różnych fabryk, papierni hut metali, hut szkła, w których zostaną przetworzone w produkty do ponownego użycia.

Np. butelki PET są wykorzystywane do produkcji polarów, kocy, plecaków, dywanów, pasów samochodowych, czy wypełnień do materacy i poduszek.

Z odpadów szklanych powstaną nowe opakowania szklane jak słoiki czy butelki. Z kolei z makulatury uzyskuje się ręczniki papierowe, papier toaletowy, kartony, koperty i wiele innych artykułów papierniczych. Ponowne wykorzystanie stosu gazet o wysokości 125 cm pozwoli uratować sześciometrową sosnę. Natomiast w produkcji puszek, elementów metalowych do samochodów, ogrodzeń czy kwietników wykorzystuje się odpady metalowe.

Czytaj także:
Rewolucja śmieciowa - cz. 1

Kiedyś byłem śmieciem... - cz. 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na bielskobiala.naszemiasto.pl Nasze Miasto