Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rejowiec Fabryczny ma pierwsze miasto partnerskie

tom
UM Rejowiec Fabryczny
Miejscowość Ostre Toten w Norwegii zostało pierwszym miastem partnerskim Rejowca Fabrycznego. Deklaracja współpracy już została podpisana, a pierwsze jej efekty będą znane za kilka miesięcy. To jeden z nielicznych przykładów współdziałania samorządów z Polski i Norwegii.

Obydwa miasta mają wymieniać się doświadczeniami w zakresie: działań proekologicznych, ochrony dziedzictwa kulturowego, pomocy społecznej i działań prozdrowotnych, a także oświaty, kultury, sportu i rekreacji.

Burmistrz Stanisław Bodys poinformował, że jednym z norweskich rozwiązań, które można zastosować w Rejowcu Fabrycznym, jest adaptacja „Fizjoteki”. To prozdrowotny projekt norweski, skierowany do osób w wieku 18 lat i starszych. Szczegóły mają być ustalane w najbliższych tygodniach. Są też plany wymiany grup młodzieżowych i organizacji starszych mieszkańców. W przyszłości Rejowiec chce również korzystać z kolejnej transzy Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Kontakty obu miast to m.in. skutek udziału Rejowca Fabrycznego w ogólnopolskim projekcie pod nazwą „Budowanie potencjału instytucjonalnego samorządów dla lepszego dostarczania usług publicznych mieszkańcom, upowszechnianie stosowania dobrych praktyk i szkolenia pracowników administracji”. Projekt był współfinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego oraz Norweski Związek Władz Lokalnych i Regionalnych.

Rejowiec Fabryczny, jako laureat konkursu „Samorządowy Lider Zarządzania 2010”, miał prawo wydelegować swojego przedstawiciela do udziału w wyjeździe studyjnym do Norwegii. W gronie samorządowców z Polski znalazła się Anna Szokaluk, kierownik Wydziału Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta, którą szczególnie zainteresowały doświadczenia miasta Ostre Toten w rozwiązywaniu problemów zdrowotnych mieszkańców.

Teraz delegacja z Norwegii przyjechała do Rejowca Fabrycznego. Burmistrz Hans Seierstad oraz menadżer do spraw pomocy społecznej, ochrony zdrowia, sportu i kultury Arne Julsrud Berg odwiedzili m.in. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, a także ośrodki wsparcia: Warsztat Terapii Zajęciowej i Środowiskowy Dom Samopomocy. Obejrzeli również obiekty oświatowe i sportowe, w tym Sportowe Centrum Promocji Zdrowia, sfinansowane m.in. z dotacji rządu norweskiego.

Zagraniczni goście mieli też okazję zwiedzić zakład bednarski Zofii i Mariana Rzepeckich, chełmskie podziemia kredowe oraz bazylikę pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny.

Samorządowcy z Rejowca Fabrycznego i Ostre Toten wzięli udział w konferencji w Warszawie, podczas której, w obecności ponad 100 przedstawiciel miast, gmin i powiatów polskich oraz delegacji samorządów z Norwegii, podsumowano ogólnopolski projekt budowy potencjału instytucjonalnego samorządów. Na zakończenie dwudniowego spotkania została podpisana deklaracja partnerstwa między Rejowcem Fabrycznym i Ostre Toten.

Zobacz serwis Z przymrużeniem oka
Zobacz Kronikę policyjną województwa Lubelskiego

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto