Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Region: Najpopularniejsze wróżby andrzejkowe

opr. KS
Najpopularniejszą wróżbą andrzejkową jest lanie wosku przez ucho od klucza. Zdjęcie ilustracyjne
Najpopularniejszą wróżbą andrzejkową jest lanie wosku przez ucho od klucza. Zdjęcie ilustracyjne naszemiasto/ arc
W nocy z 29 na 30 listopada obchodzimy andrzejki. Z tej okazji przypominamy najciekawsze zwyczaje i wróżby andrzejkowe.

W nocy z 29 na 30 listopada obchodzimy andrzejki. Pierwsza polska wzmianka o tym dniu pojawiła się w 1557 roku. Święto najprawdopodobniej pochodzi ze starożytnej Grecji. Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.

Kiedyś wróżby andrzejkowe miały wyłącznie charakter matrymonialny. Głównymi „aktorkami” tego wieczoru były panny. Męski odpowiednik andrzejek to katarzynki (noc z 24 na 25 listopada). Andrzejki kiedyś były traktowane bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu. Obecnie są okazja do wspólnych spotkań i świetnej zabawy.

Jakie zwyczaje andrzejkowe panowały kiedyś?
Wierzono, że jeśli dziewczyna pościła przez cały dzień i modliła się do świętego Andrzeja, to we śnie mógł ukazać się jej przyszły ukochany. Natomiast jeśli panna ucięła w dzień św. Andrzeja gałązkę wiśni lub czereśni, która zakwitła w wigilię Bożego Narodzenia, dziewczyna mogła być pewna, że szybko wyjdzie za mąż.

Kiedyś nasłuchiwano również odgłosów zwierząt. Wierzono, że strona od której zaszczekał pies miała być tą, z której nadejdzie przyszły mąż.

Czasami panny kładły się z męskimi spodniami pod poduszką, lub z inną częścią garderoby należącą do ukochanego mężczyzny. Jeśli natomiast nie miały określonego wybranka w tę noc miał im się przyśnić przyszły małżonek.

Jakie wróżby andrzejkowe przetrwały do dziś?
Niewątpliwie najpopularniejszą wróżbą andrzejkową jest wylewanie wosku na zimną wodę, najlepiej przez ucho od klucza. Następnie trzeba odczytać swoją przyszłość z zastygłej masy, lub rzucanego przez nią cienia.

Drugą popularną zabawą andrzejkową jest ustawianie od ściany do progu jeden za drugim butów panien. W tym wypadku zasada jest taka: panna, której but, jako pierwszy dotarł do progu powinna pierwsza wyjść za mąż.

Czasem można się jeszcze spotkać ze zwyczajem losowania przedmiotów o symbolicznym znaczeniu. Przykładowo listek oznacza staropanieństwo, obrączka – bliski ślub, różaniec – stan zakonny.

Jest również sposób na to, by poznać pierwszą literę imienia swojego męża. By się tego dowiedzieć należy obrać jabłko tak, by z całości powstała tylko jedna obierka. Następnie należy ją rzucić za siebie. Kształt obierki pokaże nam pierwszą literę imienia przyszłego męża.

Jeśli chcemy poznać imię przyszłego męża, a nie mamy pod ręką jabłek, jest na to inny sposób. Z kartki wycinamy serduszko. Następnie piszemy na nim kilka imion. Potem odwracamy nasze serduszko, tak by nie widzieć wypisanych imion. By poznać imię męża przebijamy intuicyjnie nasze serduszko. To imię które zostanie przekłute świadczy o tym kto będzie naszym mężem. Podobną wróżbę, tylko z kobiecymi imionami mogą wykonać kawalerowie.

Wśród andrzejkowych wróżb jest również metoda na sprawdzenie sprawdzalności swoich marzeń. Jak dowiedzieć się, że nasze marzenie spełni się w ciągu roku? Należy zapalić dwie zapałki i trzymać je płonącymi łebkami do góry. Jeśli płomienie będą kierować się "ku sobie", marzenie spełni się w ciągu roku, a jeśli nie - trzeba poczekać dłużej na jego realizację nieco dłużej.

Aby nasze wróżby się sprawdziły, zalecane jest zjedzenie w nocy śledzia. Ponadto przez cały dzień nie należy zbyt wiele jeść.

Czy kiedyś wróżyliście sobie w nocy z 29 na 30 listopada? Jeśli tak to jakie wróżby Waszym zdaniem są najciekawsze? Może znacie inne wróżby których nie wymieniliśmy. Podzielcie się z nami swoimi pomysłami na noc andrzejkową.


Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto