Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Referendum szkolne: W Łodzi SLD zbiera podpisy [ZDJĘCIA]

Jacek Losik
Referendum szkolne: W Łodzi SLD zbiera podpisy
Referendum szkolne: W Łodzi SLD zbiera podpisy Krzysztof Szymczak
W sobotę (18 marca) Górniaku przedstawicie SLD w Łodzi zbierali podpisy w sprawie organizacji referendum szkolnego. To inicjatywa Związku Nauczycielstwa Polskiego, która ma pozwolić Polakom zdecydować o reformie oświaty. Sojusz przy okazji proponuję swoją wizję reformy.

Przeciwnicy reformy edukacji PiS nie składają broni. Chociaż ustawa wprowadzająca zmiany w systemie edukacji została w styczniu podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, w całej Polsce zbierane są podpisy pod wnioskiem o zorganizowanie referendum szkolnego. To ma być szansa dla obywateli, aby zdecydowali m.in. o likwidacji gimnazjów, powrocie do 8-letnich szkół podstawowych i wydłużonej o rok edukacji w szkołach średnich.

W ubiegłym tygodniu zebranych podpisów było 350 tysięcy. Potrzebne jest 150 tys. więcej, aby obywatele kraju mogli skierować wniosek o organizację referendum. W sobotę przy łódzkim Górniaku do podpisywania wniosków zachęcali wiceprzewodniczący SLD Tomasz Trela oraz radni miejscy SLD: Sylwester Pawłowski i Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

Reforma oświaty w Łodzi: nowe szkoły po likwidacji gimnazjów

- Jestem przekonany, że w całej Polsce zostanie zebrana wymagana liczba podpisów - mówi Tomasz Trela. - Kiedy to się stanie, mam nadzieję, że prezes Jarosław Kaczyński weźmie je pod uwagę i referendum się odbędzie. Podczas ostatniej kadencji Sejmu wielokrotnie mówił o tym, że trzeba słuchać głosu Suwerena, jakim jest naród, więc liczymy na to, że Suweren będzie miał możliwość się wypowiedzieć w sprawie reformy - dodał wiceprezydent Łodzi, odpowiedzialny za miejską oświatę.

Przeciwnicy reformy chcą, aby powrócić do dyskusji na temat tego, jak powinien wyglądać system szkół w Polsce. Radna Moskwa - Wodnicka twierdzi, że nadal rodzice dopytują, na czym dokładnie mają polegać zmiany, co ma świadczyć o tym, że konsultacje społeczne podczas przygotowywania reformy były nieudolne. SLD chce, aby w trakcie debaty przeanalizować ich pomysł na nowy system.

Szkolny protest. Dzieci nie poszły do gimnazjum w ramach sprzeciwu wobec reformy edukacji

- Proponujemy czteroletnie szkoły podstawowe, czteroletnie gimnazja, czteroletnie licea i pięcioletnie technika. To zmiany oparty na istniejącej strukturze. Myślę, że ten pomysł byłby zaakceptowany przez rodziców, jaki i środowiska edukacyjne - mówi Tomasz Trela.

ZOBACZ |Minister edukacji: Nie likwidujemy gimnazjów, przekształcamy je

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto