Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rakowi szyjki macicy lepiej zapobiegać niż leczyć. Trwa europejski tydzień profilaktyki

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
Nowotwory ginekologiczne są główną przyczyną zgonów wśród kobiet
Nowotwory ginekologiczne są główną przyczyną zgonów wśród kobiet 123rf.com
300 tys. kobiet na świecie i 2 tys. w całej Polsce umiera w ciągu roku z powodu raka szyjki macicy. W tym tygodniu ginekolodzy w szczególny sposób przypominają, że łatwo temu zapobiec.

Nowotwór szyjki macicy zajmuje niechlubne czwarte miejsce w rankingu najczęstszych nowotworów, które dotykają kobiety. Ryzyko zachorowania zwiększa się wraz z wiekiem, a szczególnie często zapadają na niego kobiety od 45. do 65. roku życia. Jak podkreślają specjaliści, nowotwór w postaci nieinwazyjnej może rozwijać się latami. Podczas Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy ginekolodzy przypominają, że w przeciwieństwie do większości podobnych schorzeń rak szyjki macicy pozwala się wcześnie wykryć. Lekarze są w stanie stwierdzić nawet zmiany przedrakowe.

Podstawowym narzędziem zapobiegania chorobie jest cytologia. Pacjentki po 25. roku życia powinny wykonywać ją przynajmniej raz na trzy lata. Kobiety w wieku 25-59 lat mogą zrobić badanie bezpłatnie w 110 ośrodkach w województwie, w tym w 34 w Lublinie.

W profilaktyce pomaga także szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Jej przyjęcie nie jest bezpłatne, ale od 1 listopada 2021 preparat znajduje się na liście leków refundowanych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rakowi szyjki macicy lepiej zapobiegać niż leczyć. Trwa europejski tydzień profilaktyki - Kurier Lubelski

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto