Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PWSZ w Chełmie. Podpisano umowę na budowę nowej siedziby Instytutu Nauk Medycznych

Jolanta Masiewicz
fot. Jolanta Masiewicz
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie gościła w poniedziałek prof. Andrzeja Stanisławka, sekretarza stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wizyta wiązała się z uroczystym podpisaniem umowy dotyczącej budowy nowej siedziby Instytutu Nauk Medycznych PWSZ w Chełmie.

Koszt inwestycji to 35 mln zł, z czego 28,5 mln zł to dofinansowanie ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, pozostała kwota to wkład własny Uczelni.

- Pielęgniarstwo to obecnie jeden z najbardziej pożądanych i wchłanianych przez rynek pracy zawodów. Zainteresowanie szpitali, przychodni i innych ośrodków medycznych pielęgniarkami i personelem medycznym z uwagi na braki w zasobach ludzkich jest ogromne. Plany naszej Uczelni, aby wypełnić tę lukę, zakładają otwarcie w najbliższej przyszłości kierunku Pielęgniarstwo II stopnia. Czekamy na decyzję w tej sprawie – zapewnia prof. dr hab. inż. Arkadiusz Tofil , rektor PWSZ w Chełmie. – Kształcenie pielęgniarek na studiach II stopnia oraz ratowników medycznych wymaga nowoczesnego zaplecza medycznego, wyposażonego w najnowocześniejszy sprzęt ratujący życie. Stąd tak ważna i potrzebna dla kształcenia przyszłych studentów będzie nowa siedziba funkcjonującego już od kilku lat Instytutu Nauk Medycznych PWSZ w Chełmie.

Już niebawem na prawie dziesięciohektarowym obszarze powstanie nowoczesny budynek, w którym znajdzie miejsce Instytut Nauk Medycznych. Ta inwestycja to nie tylko szansa dla Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, ale też dla Chełma.

Potrzebę rozwoju Instytutu Nauk Medycznych podkreśla także sekretarz stanu MNiSW prof. Andrzej Stanisławek.

– Wielokrotnie powtarzam, że rozwój tzw. „ściany wschodniej” powinien być naszym priorytetem. Przechodzimy obecnie z dużych ośrodków do mniejszych, o dużym potencjale i chęci rozwoju, a takim niewątpliwie jest Chełm. Wizytówką tego miasta jest niewątpliwie Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa, która idealnie wpisuje się w ideę zrównoważonego rozwoju. To Uczelnia, która swoimi kierunkami, a szczególnie kierunkami lotniczymi, przyciąga chętnych z całego kraju, a także z zagranicy. Dodam jeszcze jedną ważną rzecz – Nie chodzi o pieniądze, ale o umiejętne ich wykorzystanie, a Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa robi to mądrze i przyszłościowo - stwierdził wiceminister.

PWSZ w Chełmie to osiem instytutów, kształcących nie tylko pielęgniarki, ale też pilotów, pedagogów czy inżynierów. Prof. Andrzej Stanisławek potwierdził też ważną wiadomość, dotyczącą powstania w Chełmie oddziału Instytutu Elektrotechniki, w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz. Zadania nowej jednostki będą wykonywane we współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową w Chełmie. Wiceminister zwiedził również nowoczesną bazę dydaktyczną laboratoriów Centrum Studiów Inżynierskich PWSZ w Chełmie.

- Nie da się nie zauważyć, że na miano jednej z najdynamiczniej rozwijającej się uczelni nie tylko w regionie, ale i całym kraju, PWSZ w Chełmie w pełni zasługuje – podsumował prof. Andrzej Stanisławek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto