Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przejście graniczne w Dorohusku. Przewoził gadającą papugę. Ptak trafił do ZOO w Zamościu

Służba Celna (opr. KS)
Przejście graniczne w Dorohusku - celnicy zatrzymali papugę.
Przejście graniczne w Dorohusku - celnicy zatrzymali papugę. Służba Celna w Białej Podlaskiej
60-letni Łotysz wiózł papugę żako w osobowym mercedesie. Na granicy dowiedział się, że ptak jest z gatunku zagrożonego wyginięciem. Niepocieszony mężczyzna musiał oddać zwierzę celnikom. Papuga trafiła do zamojskiego zoo. Tutaj przywitała się z załogą placówki: - Hello! - powiedział Kesza.

Żywą papugę przewoził w osobowym mercedesie 60-letni obywatel Łotwy. - Ponieważ była to papuga z gatunku zagrożonego wyginięciem, chronionego na mocy międzynarodowych przepisów Konwencji Waszyngtońskiej (CITES), funkcjonariusz celny przeprowadzający kontrolę poprosił podróżnego o przedstawienie dokumentów zezwalających na przewóz ptaka przez granicę. Niestety, mężczyzna takich dokumentów nie miał - wyjaśnia podkom. Marzena Siemieniuk, rzecznik prasowy Służby Celnej w Białej Podlaskiej.

Łotysz tłumaczył, że papuga należy do jego przyjaciółki, mieszkanki Kijowa. W związku z przeprowadzką, razem z innymi należącymi do kobiety rzeczami, przewoził ptaka do Rygi. Jak twierdził - nie wiedział, że na granicy powinien okazać zezwolenie wydane przez Ministra Środowiska.

Celnicy zatrzymali papugę, a wobec mężczyzny wszczęli postępowanie w związku z naruszeniem ustawy o ochronie przyrody.

Zatrzymana przez funkcjonariuszy papuga, podobnie jak większość chronionych gatunków, trafiła do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu. Ptak jest w bardzo dobrej kondycji, do tego towarzyski i - jak się okazuje - gadający: - Problem w tym, że oprócz oczywistego "hello" mówi po łotewsku...O ile "sveiki", czyli "cześć" dosłuchaliśmy się, to nadal nie wiemy co oznaczają pozostałe jego wypowiedzi - opowiada Łukasz Sułowski, wicedyrektor zamojskiego zoo.

Zatrzymana na granicy papuga żako to młody samiec. Ma na imię Kesza.

Przejście graniczne w Dorohusku - apel celników
Służba Celna przypomina, że zgodnie z postanowieniami Konwencji o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem, zwanej też Konwencją Waszyngtońską (CITES) oraz przepisami prawa Unii Europejskiej międzynarodowy obrót ponad 800 gatunkami zwierząt i roślin jest całkowicie zabroniony, a dla ponad 30 000 gatunków jest ograniczony. Gatunki objęte konwencją zagrożone są wyginięciem właśnie z powodu nielegalnego obrotu, zarówno żywymi okazami, jak i wyrobami pochodnymi. Przewożenie bez zezwoleń, w przypadku Polski zgody Ministerstwa Środowiska, okazów uwzględnionych na liście CITES może skutkować ich konfiskatą, grzywną, a nawet karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Żako (Psittacus erithacus), nazywana też papugą popielatą lub papugą szarą, to gatunek zamieszkujący środkową Afrykę, od Sierra Leone na Zachodzie po Kenię i Tanzanię na Wschodzie. Żako uważane są za najlepszych naśladowców mowy ludzkiej i ze względu na te możliwości naśladowcze należą do jednych z najpopularniejszych i najchętniej hodowanych papug. Żako są jednak bardzo nerwowe i podatne na stres. Często boją się niektórych kolorów, zwłaszcza czarnego. Niektóre egzemplarze nie tolerują nawet osób określonej płci. Poddane stresowi mają skłonności do wyskubywania sobie piór.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto