Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przed nami wybory prezydenckie. Jak głosowaliśmy pięć lat temu?

Agnieszka Świderska, Bożena Wolska
Kto wprowadzi się do Pałacu Prezydenckiego?
Kto wprowadzi się do Pałacu Prezydenckiego? Fot. Bartek Syta
Przed nami wybory prezydenckie. Kampania wyborcza trwa w najlepsze, ale Piłę jak na razie odwiedziła tylko kandydatka PO, Małgorzata Kidawa-Błońska. Wybiera się kandydat Konfederacji, Krzysztot Bosak.

Sześćdziesiąt jeden dni - tyle dzieli nas od siódmych w historii wyborów prezydenckich w III RP. Lokale wyborcze czynne będą od godziny 7.00 do 21.00. Jeżeli żaden z kandydatów nie zdobędzie ponad 50-procentowego poparcia dwóch z nich z największą liczbą głosów mierzy się w drugiej turze, która jest zaplanowana 24 maja.

A jak wygląda kalendarz wyborczy na najbliższe tygodnie? Do 16 marca kandydaci mają czas na zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o utworzeniu komitetów wyborczych kandydatów na Prezydenta RP. Do 26 marca mają one czas na zebranie 100 tys. podpisów. Tyle jest ustawowo wymagane, by móc zarejestrować kandydata. Do 26 marca jest rówież czas na dokonywanie ewentualnych zmian w podziale na obwody głosowania i zmian siedzib obwodowych komisji wyborczych. Same komisje wyborcze zostaną powołane trzy dni wcześniej - 23 marca.

Tymczasem na liście kandydatów na kandydata na fotel prezydenta RP mamy 14 nazwisk. Tyle właśnie komitetów wyborczych zarejestrowała PKW. Start w wyborach deklarują: Andrzej Duda (PiS), Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), Szymon Hołownia (bezpartyjny), Władysław Kosiniak-Kamysz (PSL), Robert Biedroń (Lewica), Krzysztof Bosak (Konfederacja). Pozostali kandydaci na kandydatów są już mniej rozpoznawalni: Andrzej Voigt, Stanisław Bakun, Mirosław Piotrowski, Wojciech Podjacki, Leszek Samborski, Paweł Tanajno, Piotr Wroński i Stanisław Żółtek.

Tak było pięć lat temu

Wybory w 2015 roku również odbyły się 10 maja. W pierwszej turze Andrzej Duda zdobył 34,76 proc. głosów i wyprzedził urzędującego prezydenta Bronisława Komorowskiego, którego poparło 33,77 proc. wyborców.

Inaczej wyglądały wyniki pierwszej tury na północy Wielkopolski. W Pile Bronisław Komorowski zwyciężył z wyraźną przewagą ponad 40 procent. Na Andrzeja Dudę głosowało niewiele ponad 25 procent wyborców. Niewiele różniły się wyniki z całego powiatu: na Komorowskiego głosowało prawie 40 proc. wyborców, a na Dudę - ponad 28 procent. Był tylko jeden wyjątek - gmina Łobżenica, gdzie w pierwszej turze kandydat PiS zdobył ponad 43-procentowe poparcie. Na kandydata PO głosowało tam 32,5 proc. wyborców.

W powiecie czarnkowsko-trzcianeckim w pierwszej turze również zdecydowanie wygrał Bronisław Komorowski, który zdobył prawie 44 proc. głosów przy 28,3 proc. Andrzeja Dudy. Najwięcej głosów kandydat PO zdobył w Czarnkowie, gdzie głosowało na niego ponad 47 proc. wyborców, gdy na kandydata PiS - niewiele ponad 24 procent.

W drugiej decydującej turze w powiecie pilskim również zwyciężył Komorowski, który zdobył 57,68 proc. głosów. Wyjątkiem była gmina Łobżenica, w której zwyciężył Duda - zdobył 57,01 głosów. Frekwencja w powiecie wyniosła 54,35 procent. W Pile Komorowski zwyciężył z miażdżącą przewagą: zdobył 60,72 procent głosów przy frekwencji 57,19 procent.

Gdyby o wyników tamtych wyborów mieli zdecydować mieszkańcy powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, to prezydentem nadal pozostałby Bronisław Komorowski, który zdobył tam 59,59 proc. głosów; najwięcej w Czarnkowie, gdzie uzyskał 64,71 proc. poparcia. Frekwencja w całym powiecie wyniosła 51,82 proc. Najwyższa była w Czarnkowie - 57,32 procent.

Zwycięstwo w północnej Wielkopolsce nie pomogło jednak wygrać ubiegającemu się o reelekcję Bronisławowi Komorowskiemu. Druga tura wyborów prezydenckich zakończyła się wygraną Andrzeja Dudy - 51,55 proc. głosów.

Nasi prezydenci

W 1989 roku prezydenta wybrało Zgromadzenie Narodowe i godność ta przypadła Wojciechowi Jaruzelskiemu. W 1990 roku odbyły się pierwsze bezpośrednie wybory Prezydenta RP. Były bardzo gorące. W drugiej turze Lech Wałęsa pokonał Stanisława Tymińskiego, który pojawił się z ,,czarną teczką” i namieszał na scenie politycznej. Na Wałęsę głosowało ponad 74 proc. Polaków. Żaden inny kandydat nie powtórzył tego wyniku.

W 1995 roku Lecha Wałesę pokonał Aleksander Kwaśniewski. On jako jedyny prezydent sprawował tę godność przez dwie kadencje. Reelekcję w 2000 roku zapewnił sobie już w pierwszej turze - uzyskał ponad 53 procent głosów. Kolejny kandydat, Andrzej Olechowski miał zaledwie 17 proc. głosów.

W 2005 roku choć w pierwszej turze to Donald Tusk pokonał Lecha Kaczyńskiego (stosunek głosów 36,33 proc, do 33,10), to w drugiej turze tryumfował Lech Kaczyński uzyskał ponad 54-procentowe poparcie.

W wyniku śmierci prezydenta Kaczyńskiego w katastrofie lotniczej 10 kwietnia 2010 roku obowiązki prezydenta zgodnie z Konstytucją sprawowali tymczasowo marszałek Sejmu Bronisław Komorowski, a po jego wyborze na urząd prezydenta i rezygnacji z funkcji marszałek Senatu Bogdan Borusewicz. Zastąpił go nowy marszałek Sejmu, Grzegorz Schetyna, który pełnił obowiązki głowy państwa aż do zaprzysiężenia Bronisława Komorowskiego.

W 2010 roku Bronisław Komorowski pokonał Jarosława Kaczyńskiego w drugiej turze, natomiast w 2015 roku musiał uznać demokratycznie wybranego Andrzeja Dudę.

Dodajmy, że wybory prezydenckie do 2010 roku odbywały się jesienią. Po śmierci Lecha Kaczyńskiego zostały przesunięte i tak od tego czasu odbywają się na wiosnę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pila.naszemiasto.pl Nasze Miasto