Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Gruźlicy

Artykuł sponsorowany
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego zainicjował Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Gruźlicy. W ramach Programu w Zakładzie Diagnostyki Mikrobiologicznej Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu wykonuje się dla mieszkańców województwa wielkopolskiego test IGRA.

Gruźlica jest chorobą zakaźną wywoływaną przez bakterie – prątki gruźlicy. Źródłem zakażenia najczęściej jest chora na gruźlicę osoba prątkująca, wydalająca prątki na cząstkach śluzu podczas kaszlu, kichania, odksztuszania. Uwolnione do środowiska bakterie mogą dostać się do płuc z bliskiego otoczenia chorego, doprowadzając do ich zakażenia. Nieleczony chory prątkujący zakaża w ciągu roku 10 do 15 osób.

W 90 procentach przypadków zakażenie zostaje opanowane przez układ immunologiczny osoby zakażonej i nie dochodzi u niej do rozwoju choroby. Mówimy wówczas o latentnym (inaczej – utajonym) zakażeniu prątkiem gruźlicy. Nowoczesnym narzędziem diagnostycznym pozwalającym z dużą precyzją potwierdzić/wykluczyć stan zakażenia prątkiem gruźlicy jest tzw. test IGRA (nazwa firmowa – QuantiFERON-TB Gold In Tube).

U około 10 procent osób z utajonym zakażeniem w ciągu roku od momentu zakażenia może dojść do progresji postaci utajonej do czynnej choroby – gruźlicy. Z tego względu osoba zakażona powinna zostać objęta nadzorem specjalistycznej poradni pulmonologicznej. Progresji można bowiem zapobiec, stosując u osób zakażonych chemioprofilaktykę, tj. przyjmując w określonych przez lekarza pulmonologa sytuacjach przez odpowiedni czas leki przeciwprątkowe. Dalsza diagnostyka ma na celu wykluczenie czynnej gruźlicy.

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego zainicjował Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Gruźlicy. W ramach Programu w Zakładzie Diagnostyki Mikrobiologicznej Wielkopolskiego Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu wykonuje się dla mieszkańców województwa wielkopolskiego test IGRA.

Ze środków przyznanych na realizację tego Programu w roku 2011 wykonaliśmy ponad 900 badań testem IGRA u osób zamieszkujących województwo wielkopolskie, które narażone były na kontakt z chorymi na gruźlicę. U 26 procent przebadanych osób stwierdzono zakażenie prątkiem gruźlicy. Osoby te zostały objęte opieką specjalistyczną. Szczegółowa diagnostyka osób zakażonych pozwoliła wykryć czynna gruźlicę u 8 osób.

ZAPAMIĘTAJ!
- dodatki wynik testu IGRA potwierdza zakażenie prątkiem gruźlicy
- zakażenie nie jest równoznaczne z czynną, chorobą, osoba z utajonym zakażeniem nie jest zakaźna dla otoczenia
- podejrzenie czynnej gruźlicy wymaga dalszej diagnostyki
- w przypadku zastosowania terapii profilaktycznej bezwzględnie należy przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących dawkowania i czasu jej trwania.

GDY ZAUWAŻYSZ NASTĘPUJĄCE OBJAWY, zgłoś to niezwłocznie lekarzowi rodzinnemu:
- kaszel utrzymujący się co najmniej 3 tygodnie
- odkrztuszanie plwociny
- utrata apetytu, spadek wagi ciała
- nocne poty
- stany podgorączkowe
- osłabienie, szybkie męczenie się
- krwioplucie.
Jedną z przyczyn powyższych objawów może być gruźlica.
Gruźlica jest chorobą zakaźną, na którą współczesna medycyna posiada skuteczne leki.

Do wykonania testu IGRA może skierować:
- lekarz rodzinny na podstawie zawiadomienia z Inspektoratu Sanitarnego o stwierdzeniu kontaktu z osobą prątkującą,
- specjalista pulmonolog na podstawie stwierdzonego kontaktu z osobą prątkującą,
- Powiatowy Inspektor Sanitarny.

KONTAKT: Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugenii i Janusza Zeylandów w Poznaniu, ul. Szamarzewskiego 62, 60-569 Poznań.

Tel. 61 66 54 222, 61 66 54 325, 61 66 54 284
e-mail: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto