Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawosławni z Chełma i okolic rozpoczęli święta Bożego Narodzenia

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Barszcz z uszkami, kapusta z grzybami, ryby, kisiel, kutia to tradycyjne potrawy, które z pewnością znalazły się na kolacji wigilijnej w większości prawosławnych domów w Chełmie i powiecie chełmskim. W środę, 6 stycznia, wierni obrządków wschodnich obchodzili Wigilię Bożego Narodzenia.

Wyznawcy prawosławia święta Bożego Narodzenia obchodzą według kalendarza juliańskiego, czyli trzynaście dni później niż katolicy.

Podobnie jak w tradycji rzymskokatolickiej świętowanie poprzedziły 40-dniowy post i kolacja wigilijna. Tradycja cerkiewna wprowadza również śpiewanie kolęd. Okres świąteczny trwa 10 dni. To tzw. święte wieczory, w czasie których wierni odwiedzają się, wspólnie śpiewają kolędy i składają sobie życzenia. Bardzo ważne w tradycji prawosławnej jest kontemplowanie tajemnicy narodzenia pańskiego w cerkwi podczas nabożeństwa, przyjęcie komunii świętej, wysłuchanie kazania oraz pięknych tekstów, które są śpiewane i czytane w trakcie liturgii. W Chełmie nabożeństwa odbywają się w prawosławnej cerkwi konkatedralnej pod wezwaniem św. Jana Teologa.

Stoły podczas wigilijnej wieczerzy i świąt zastawione są dwunastoma postnymi potrawami, wśród których dominują ryby. Poza tym są: pierogi, uszka, barszcz, kutia, sałatka z grzybów i buraków.

Chełmska parafia prawosławna świętego Jana Teologa liczy około 120 rodzin.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto