Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat Chełm: nauczyciele nie dostaną uśrednień!

Starostwo Powiatowe w Chełmie (opr. KS)
Nauczyciele zatrudnieni przez chełmskie starostwo nie dostaną w tym roku uśrednień. Zdjęcie ilustracyjne
Nauczyciele zatrudnieni przez chełmskie starostwo nie dostaną w tym roku uśrednień. Zdjęcie ilustracyjne sxc.hu
Nauczyciele zatrudnieni przez chełmskie starostwo w tym roku nie dostaną uśrednień! Powód? Zarabiają więcej niż przewiduje to Karta Nauczyciela!

Powiat Chełm. Nauczyciele beż uśrednień, bo zarabiają więcej niż powinni!
– Uniknęliśmy prawdziwej zmory większości samorządów. W 2014 roku nie wydamy ani złotówki z budżetu powiatu na nauczycielskie uśrednienia – mówi starosta chełmski, Paweł Ciechan. – Zawdzięczamy to świetnej współpracy wydziałów: finansowego i rozwoju, edukacji, kultury i sportu.

Pracownicy starostwa tak obliczyli algorytmy, zgrali etaty i wyliczyli wynagrodzenia, że nauczyciele na wszystkich szczeblach awansu zawodowego, zatrudnieni w placówkach oświatowych powiatu osiągnęli wynagrodzenia wyższe niż określone w art. 30, ust. 3 Karty Nauczyciela.

Od 2009 roku pensja nauczycieli jest uśredniona. Zdecydowało o tym Ministerstwo Edukacji Narodowej narzucając wysokość średnich miesięcznych wynagrodzeń brutto. Ale to nie ministerstwo, tylko np. samorząd opłaca nauczyciela zatrudniając go w swojej szkole. I nie zawsze, podliczając wszystkie składniki wynagrodzenia: pensję zasadniczą, plus dodatki: motywacyjny, stażowy, funkcyjny, za wychowawstwo, opiekuna stażu, trzynastki i nagrody jubileuszowe oraz odprawy emerytalne, miesięczna pensja jest równa wyliczeniom ministerstwa. Jeśli powstaje różnica, samorząd musi wypłacić tzw. jednorazowy dodatek uzupełniający, czyli uśrednienie nazywane popularnie „czternastką”.

- Są to duże sumy, które trzeba wypłacić w I kwartale roku. Znam samorządy, które wydają na to nawet ponad milion złotych – mówi Ciechan. – W starostwie zastanawialiśmy się od dawna nad kondycją naszych placówek oświatowych. Określiłem priorytety: nie zwalniamy nauczycieli, utrzymujemy stanowiska pracy, racjonalnie dysponujemy budżetami placówek i na koniec motywujemy pedagogów do osiągania jak najlepszych wyników.

- Prace prowadziliśmy w naszym wydziale w ścisłej współpracy ze wszystkim szkołami i placówkami oświatowymi – mówi Jacek Kosiński, dyrektor Wydziału Rozwoju, Edukacji, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Chełmie. - Powstała nowa siatka godzin, plan etatów, na nowo zdefiniowano godziny do dyspozycji dyrektorów, zajęć pozalekcyjnych itp. W efekcie powstał nowy „oświatowy rozkład jazdy” w którym nasze możliwości finansowe maksymalnie dostosowaliśmy do potrzeb szkół i placówek i co najważniejsze, zbilansowaliśmy w budżecie.

W efekcie starostwo uśrednień nie wypłaci, bo wszyscy pedagodzy, jacy są zatrudnieni w placówkach oświatowych zarabiają dokładnie tyle, ile powinni, a nawet więcej, niż nakazuje Karta Nauczyciela.

Dla porównania, w 2012 powiat chełmski wypłacił nauczycielom tytułem uśrednień 35 tys. zł.


Nasze serwisy:
**

Imprezy w Chełmie. Zapowiedzi i relacje

Luźny serwis - Z przymrużeniem okaChełmski informator miejski: taksówki, banki, szkoły, kościoły**

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto