Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Porady prawne. Prawnik odpowiada na Wasze pytania

RED
Prawnik odpowiada na Wasze pytania
Prawnik odpowiada na Wasze pytania archiwum
Czy można eksmitować matkę z dzieckiem, gdy nie płaci za mieszkanie? - m.in. na to pytanie Czytelniczki odpowiada dziś Łukasz Lecyk, adwokat z Lublina, który udziela porad na naszym portalu.

Na wybrane pytania i problemy, które zgłaszacie, odpowiada Łukasz Lecyk, Kancelaria Adwokacka ul. Czechowska 4 lokal 321 w Lublinie, www.adwokatlecyk.pl

Na Wasze pytania do prawnika czekamy pod adresem: [email protected], możecie też wpisywać je w komentarzach pod tekstem.

Mam wyrok w zawieszeniu za wypadek w którym potrąciłem dziewczynę. To było już z rok temu. Dziewczyna miała złamaną nogę, leżała w szpitalu, ale to nie było nic groźnego. Teraz normalnie chodzi. Tylko, że jej znajomi straszą mnie, że mają na mnie jakieś nowe dowody, że pójdą na policję. Ja nie chcę już do tego wracać. Czy w ogóle teraz mogą mi dać większą karę niż ta którą już mam?

Zgodnie z przepisem art. 17 kodeksu postępowania karnego, nie wszczyna się postępowania, a wszczęte umarza, gdy postępowanie karne co do tego samego czynu tej samej osoby zostało prawomocnie zakończone albo wcześniej wszczęte toczy się. Stan rzeczy osądzonej zachodzi wówczas, gdy orzeczeniem merytorycznym rozstrzygnięta została kwestia odpowiedzialności karnej. Przyjęcie odmiennej kwalifikacji prawnej czynu nie otwiera możliwości ponownego postępowania. Nowe postępowanie nie jest także dopuszczalne w razie uprzedniego niepełnego rozpoznania sprawy. Polskie prawo procesowe nie zna konstrukcji procesu dodatkowego. W orzecznictwie wyrażono pogląd, że jeżeli sąd ograniczył wyrok jedynie do fragmentu czynu, to niedopuszczalne jest ponowne postępowanie o ten sam czyn (w odniesieniu do pozostałych fragmentów) z uwagi na przesłankę powagi rzeczy osądzonej (tak: m.in. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 12 lutego 1975 r. wydany w sprawie o sygn. akt I KR 226/74). Podsumowując: w tym stanie rzeczy nie ma możliwości by odpowiadał Pan za ten sam czyn po raz drugi czy też by sąd zaostrzył karę.

Czy można eksmitować matkę z dzieckiem, gdy nie płaci za mieszkanie? Chodzi o blok komunalny.

Nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel (gmina) może wypowiedzieć stosunek prawny, jeżeli lokator jest w zwłoce z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu co najmniej za trzy pełne okresy płatności pomimo uprzedzenia go na piśmie o zamiarze wypowiedzenia stosunku prawnego i wyznaczenia dodatkowego, miesięcznego terminu do zapłaty zaległych i bieżących należności.

Po skutecznym wypowiedzeniu umowy najmu (zakładam, że takowa łączy strony), właściciel może wystąpić z pozwem o opróżnienie mieszkania komunalnego. W wyroku nakazującym opróżnienie lokalu sąd orzeka o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego bądź o braku takiego uprawnienia wobec osób, których nakaz dotyczy. Obowiązek zapewnienia lokalu socjalnego ciąży na gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu. Sąd nie może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego wobec np. kobiet w ciąży (nie dotyczy matek z dzieckiem!) czy też wobec osoby posiadającej status bezrobotnego – chyba, że osoby te mogą zamieszkać w innym lokalu niż dotychczas używany. Czytelniczka nie wskazała czy posiada status osoby bezrobotnej. Jeśli tak – sąd ustali, że przysługuje jej prawo do lokalu socjalnego. Jeśli nie - sąd, zbada z urzędu, czy zachodzą przesłanki do otrzymania lokalu socjalnego, biorąc pod uwagę dotychczasowy sposób korzystania przez nie z lokalu oraz ich szczególną sytuację materialną i rodzinną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto