Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 85 ton niebezpiecznych odpadów zawierających azbest zebrano w gminie Leśniowice

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Po raz kolejny, tym razem od 3 do 9 listopada, na terenie naszej Gminy odbyła się zbiórka odpadów zawierających azbest. Łącznie odebrano od mieszkańców gminy ponad 85 ton niebezpiecznych odpadów.

Gmina Leśniowice mogła przeprowadzić taką akcję dzięki pozyskaniu dofinansowanie o wartości ponad 32 tys.złotych. Kwota dotacji obejeła odbiór, transport i unieszkodliwienia materiałów zawierających azbest. Zadanie zostało sfinansowane z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie.

To już druga taka akcja przeprowadzona w gminie Leśniowice. W ubiegłym roku gmina otrzymała ponad 90 tys. złotych dotacji na usuwanie azbestu. Dzięki temu mieszkańcy mogli bezpłatnie usunąć eternitowe płyty zawierajace azbest ze swoich dachów.

- Dzięki dofinansowaniu możliwy jest odbiór eternitu z posesji, na których demontuje się eternitowe pokrycia dachowe. To korzyść nie tylko dla środowiska, ale także duża ulga finansowa dla mieszkańców, gdyż indywidualna utylizacja eternitu jest kosztowna - mówi Joanna Jabłońska wójt gminy Leśniowice.

Jak podkreśla wójt Joanna Jabłońska w swojej kampanii wyborczej przedstawiła „Zieloną strategię”, czyli plan działań w trzech obszarach ochrony środowiska – czyste powietrze, ochrona jakości wody, nowoczesna gospodarka odpadami, które uznała za najważniejsze z punktu widzenia mieszkańców. Uzyskane dofinansowanie na usuwanie azbestu wpisuje się w tę strategię.

W gminie Leśniowice dzięki takim akcjom jest coraz mniej eternitowych dachów. W przyszłym roku gmina również będzie starać się o dofinansowanie na to zadanie, aby mogli skorzystać pozostali mieszkańcy.

Azbest – popularny materiał używany w budownictwie lat 60-90 XX w. – stał się obecnie poważnym problemem z uwagi na jego szkodliwość i zagrożenie dla życia i zdrowia mieszkańców. Od 2009 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej realizuje program dla gmin, którego celem jest usuwanie wyrobów azbestowych – głównie poszyć dachowych. Azbest ma całkowicie zniknąć z polskich dachów do 2032 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto