Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomóż walczyć ze smogiem. Dla krnąbrnych przewidziano grzywny

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
- Liczymy na dobrą wolę i nie zakładamy, że deklaracje nie zostaną przez właścicieli lub zarządców budynków wypełnione w odpowiednim terminie - mówi Joanna Niedźwiecka, rzecznik Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego
- Liczymy na dobrą wolę i nie zakładamy, że deklaracje nie zostaną przez właścicieli lub zarządców budynków wypełnione w odpowiednim terminie - mówi Joanna Niedźwiecka, rzecznik Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego Bogdan Nowak
Właściciele lub zarządcy budynków muszą złożyć deklaracja o źródłach ich ogrzewania. Większość ma na to czas do 30 czerwca. Odpowiednie deklaracje gromadzi Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, w ramach projektu o nazwie „Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków”. Spóźnialscy będą karani mandatami.

- Liczymy na dobrą wolę i nie zakładamy, że deklaracje nie zostaną przez właścicieli lub zarządców budynków wypełnione w odpowiednim terminie - mówi Joanna Niedźwiecka, rzecznik Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. - Jeśli jednak tak się nie stanie, mogą zostać nałożone na niektóre osoby grzywny w wysokości do 500 zł.

Nie wszystkich obowiązują identyczne zasady. Jeśli źródło ciepła (i spalania paliw) - np. kocioł na paliwo stałe, kominek, piec kaflowy itd. - zostało uruchomione w budynku do 1 lipca 2021 r., to deklaracje należy wówczas złożyć do 30 czerwca 2022 r. Gdy natomiast powstało ono po 1 lipca 2021 r., właściciele lub zarządcy budynków w którym się znajduje, muszą deklarację złożyć w ciągu 14 dni od jego uruchomienia.

Co ważne, dane są gromadzone na temat budynków w których przebywają mieszkańcy, ale także budynków niezamieszkałych (mających własne źródła ciepła). Odpowiednią deklarację można złożyć drogą elektroniczną za pomocą profilu zaufanego, podpisu kwalifikowanego lub e-dowodu na stronie: www.zone.gunb.gov.pl lub tradycyjnie, w formie papierowej. Wówczas wypełnione formularze należy dostarczyć do urzędów miast lub gmin. Nie można się od tego uchylić. Dopełnienie takiej formalności jest ustawowym obowiązkiem.

Co się jednak stanie, jeśli ktoś deklarację wypełni w sposób nieuczciwy np. zamiast starego „kopciucha” wpisze w niej nowoczesny piec? - Na pewno będzie możliwość weryfikacji danych, choćby przez kominiarzy – zapewnia Joanna Niedźwiecka.

Czemu to wszystko ma służyć? Całe przedsięwzięcie odbywa się w ramach projektu o nazwie „Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB)” i wynika z zapisów ustaw: o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków. Dzięki zdobytej w ramach CEEB wiedzy, w przyszłości będzie można np. wyeliminować przestarzałe urządzenia grzewcze. Ma to pomóc w walce ze smogiem.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pomóż walczyć ze smogiem. Dla krnąbrnych przewidziano grzywny - Zamość Nasze Miasto

Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto