Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik króla Władysława Jagiełły ma stanąć w Krasnymstawie – radni zdecydowali

Jolanta Masiewicz
Na ostatniej sesji radni Rady Miasta w Krasnymstawie podjęli decyzję o wzniesieniu na terenie miasta pomnika króla Władysława Jagiełły. Zostanie ustawiony przy ulicy Okrzei. Grupa mieszkańców w ten sposób chce uhonorować króla, który nadał tej miejscowości prawa miejskie w 1394 roku.

Granitowy postument pomnika ma mierzyć ponad 2,5 m. Na nim ulokowane byłoby wykonane z brązu 90-centymetrowe popiersie.
W górnej części postumentu znajdować się będzie wykuta drukowanymi literami inskrypcja o treści: „Władysław Jagiełło król Polski lokował miasto Krasnystaw na prawie magdeburskim w 1394 roku”.

Inicjatorem oraz wykonawcą pomnika jest Janusz Hendigery, jeden z mieszkańców Krasnegostawu, który wraz z komitetem założycielskim budowy pomnika, zwrócił się z wnioskiem do burmistrza Krasnegostawu o wyrażenie zgody na budowę pomnika na terenie Miasta Krasnystaw, uzasadniając pomysł upamiętnienia Króla Władysława Jagiełły – podniesieniem atrakcyjności miasta i jego promocją.

- Rada Miasta Krasnystaw wyraziła zgodę na wzniesienie pomnika na nieruchomości stanowiącej współwłasność Miasta Krasnystaw jakim jest budynek Krasnostawskiego Domu Kultury przy ul. Okrzei 10
– mówi Krzysztof Zieliński z Wydziału Promocji Urzędu Miasta Krasnystaw.

Będzie to już drugi pomnik króla Władysława Jagiełły w Krasnymstawie. Pierwszy znajduje się przy budynku I Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Piłsudskiego, któremu patronuje właśnie Władysław Jagiełło. Odsłonięto go w czerwcu 2007 r. podczas obchodów 90-lecia działalności szkoły.

Dlaczego pomnik Władysława Jagiełły w Krasnymstawie?

Początek miastu dał jedenastowieczny gród obronny Szczekarzew (Szczekarzów), który 1 marca 1394 r. uzyskał od Władysława Jagiełły prawa miejskie.

Za panowania Władysława Jagiełły zaczęła się upowszechniać nowa nazwa: Krasny Staw - Krasnystaw. z jej powstaniem, wiązane są dwie legendy. Przed laty w tym miejscu znajdowała się osada o nazwie Szczekarzew. Król odprowadzając z Krakowa do Lwowa księżniczkę Sonię Holszańską, w której był zakochany, zatrzymał się z nią w znajdującym się we wsi zamku. Para została tam ugoszczona, a na suto zastawiony stół podano karpie, przyrządzone z szafranem. Tak one posmakowały księżniczce, że nie mogła się ich nachwalić. Wyjeżdżając z zamku, zobaczyła ogromny staw wśród ślicznych równin i zawołała z zachwytem: „Oto krasny staw”.
Według innej legendy, Władysław Jagiełło miał z ulgą powiedzieć „krasno stawja”, kiedy po przebyciu bezdrożnej ziemi Bełskiej, wyjechał tu na lepszą drogę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnystaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto