Plac Łuczkowskiego w Chełmie doczeka się kompleksowej rewitalizacji. Zyskają mieszkańcy i turyści

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Udostępnij:
Wszystko wskazuje na to, że już na wiosnę ruszy rewitalizacja placu im. dr. Edwarda Łuczkowskiego w Chełmie. Jest ona konieczna z uwagi na stan techniczny podłoża, a przy okazji kompleksowo zostanie zmieniona ta centralna część miasta, niestety bardzo zaniedbana. Zyskają na tym mieszkańcy i turyści.

Miasto ogłosiło już postępowania na wyłonienie wykonawców, którzy będą realizować inwestycję oraz sprawować nad nią nadzór.

Jako pierwsze ogłoszone zostało postępowanie na nadzór inwestorski nad realizacją przedsięwzięcia. Potencjalni wykonawcy mają czas na składanie wniosków do 1 lutego. Natomiast 25 stycznia miasto opublikowało zamówienie na wyłonienie wykonawcy robót budowlanych, czyli firmy, która zrealizuje rewitalizację Pl. Łuczkowskiego. Czas na składanie ofert wynosi 2 tygodnie.

- Projekt zakłada m.in. objęcie remontem nawierzchni całej powierzchni placu, nasadzenia nowych drzew i roślin, montaż małej architektury, remont studni i możliwość utworzenia lodowiska w sezonie zimowym. W ramach rewitalizacji wymienione zostanie również oświetlenie na placu. Przebudowany zostanie także budynek wyjścia z Chełmskich Podziemi Kredowych na rogu przy ul. Przechodniej, który jednocześnie stanie się miejscem integracji międzypokoleniowej, tzw. "Senior Cafe" - mówi Damian Zieliński z gabinetu prezydenta Chełma.

Co jeszcze zmieni się na placu Łuczkowskiego?

Niezbędne będzie również zabezpieczenie podziemi kredowych oraz reliktów piwnic ratusza i kamienicy Węglińskiego w Chełmie. Nawierzchnia placu i mała architektura w rejonie piwnic zostanie rozebrana, a płyta stropowa piwnic wykonana na nowo. Po wykonaniu płyty i izolacji zostanie na powrót ułożona nawierzchnia placu.

Nie zostaną odtworzone niskie murki w narysie piwnic, które powodowały zatrzymywanie spływającej wody i powstawanie zastoin i przecieków. Nie będzie też odtworzony obecny wzór ułożenia kostki granitowej „w rybią łuskę”. Narys murów piwnic ratusza i kamienicy oraz narysy innych budynków, obecnie istniejące na powierzchni placu, zostaną odtworzone wyłącznie poprzez zmianę koloru nawierzchni. Na placu Łuczkowskiego pojawi się też interaktywna figura Białego Niedźwiedzia.

Remontu doczeka się w końcu drewniana atrapa studni miejskiej. Wymienione zostaną uszkodzone elementy, oczyszczone i zabezpieczone, a dach pokryty będzie nowym gontem.

Przeprowadzony będzie też remont elewacji wejścia do Chełmskich Podziemi Kredowych przy ul. Lubelskiej, co z pewnością ucieszy turystów.

Przedsięwzięcie pn. "Rewitalizacja Placu Doktora Edwarda Łuczkowskiego wraz z zabytkowymi piwnicami w Chełmie", kosztować będzie około 16 mln zł. Kwota dotacji którą otrzymał chełmski magistrat, to prawie 13 mln zł.

W ramach tego samego projektu zrealizowana będzie rewitalizacja Parku Miejskiego przy ul. Lubelskiej, w którym przebudowane będą alejki i wyremontowane schody z podjazdami dla osób niepełnosprawnych. W parku zostaną posadzone nowe drzewa i rośliny. Zostanie on oświetlony, a będący w opłakanym stanie plac zabaw w końcu będzie przebudowany. W tym przypadku zamówienie zostało ogłoszone jakiś czas temu, wpłynęło 9 ofert, a obecnie trwa ich analiza oraz badanie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie