Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pies do bloku. Jak przygotować mieszkanie, kiedy planujemy wzięcie psa? TOP 5 ras, które najlepiej odnajdą się w niewielkim mieszkaniu

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Maltańczyki to rasa, która wzbudza coraz większe zainteresowanie Polaków. O nich i o innych psach, które odnajdą się mieszkając w bloku, przeczytasz na kolejnych slajdach.
Maltańczyki to rasa, która wzbudza coraz większe zainteresowanie Polaków. O nich i o innych psach, które odnajdą się mieszkając w bloku, przeczytasz na kolejnych slajdach. Katya Wolf/Pexels
Pies do bloku to jedna najczęściej wyszukiwanych przez internautów fraz. Chcąc być odpowiedzialnymi, szukają ras, które będą szczęśliwe na niewielkiej powierzchni, jednocześnie będąc dobrymi i niewymagającymi kompanami. Przed przyjęciem pod swój dach pupila, należy także odpowiednio się przygotować – wydzielić dla niego odpowiednie strefy i zadbać o komfort oraz bezpieczeństwo. Sprawdź, jak zagospodarować przestrzeń dla psa i czym się kierować przy wyborze jego rasy.

Spis treści

Jak przygotować mieszkanie na psa? Co kupić, co usunąć?

Przygotowując się na przyjęcie pod swój dach czworonożnego członka rodziny powinniśmy przygotować lokum tak, aby pies czuł się w nim dobrze, a my nie będziemy się obawiali zniszczeń czy zatruć.

  1. Bezpieczna przestrzeń – przygotowując się na wzięcie psa warto zrobić rzetelny przegląd mieszkania i usunąć wszystko, co mogłoby zaszkodzić pupilowi. Należy zabezpieczyć wszystkie kable, które znajdują się w zasięgu psa (szczególnie młodego), przestawić poza jego zasięg rośliny doniczkowe uznawane za trujące oraz wszystkie przedmioty, które mogłyby znaleźć się w kręgu zainteresowań i zostać pogryzione.
  2. Miejsce do spania – dorosły pies śpi minimum 12 godzin na dobę, a znaczną część pozostałego czasu spędza czuwając przy właścicielach. Dlatego jego miejsce powinno się znaleźć w miarę spokojnym miejscu, ale jednocześnie niezupełnie z dala od rodziny, z którą pies instynktownie będzie chciał spędzać czas. Niektóre rasy lubią mieć namiastkę „budy”, w ich przypadku można pomyśleć o zakupie zabudowanego legowiska. W niedużych mieszkaniach sprawdzi się także klatka kennelowa, która dla wielu psów jest prawdziwym azylem.
  3. Kącik do jedzenia – miski dopasowane do wielkości psa, ustawione na macie przeciwpoślizgowej albo wykończone specjalną gumą; miejsce do ustawienia misek powinno być ustronne, aby pies mógł posilić się w spokoju, najlepiej, aby miski stały na powierzchni, którą łatwo wyczyścić z resztek pokarmu i wody.
  4. Przestrzeń do zabawy – psy, niezależnie od rasy uwielbiają się bawić, wspólne szarpanie zabawek z właścicielem to dla nich największa nagroda. Dlatego warto zadbać o jak największą ilość pustej przestrzeni na podłodze, przy jednoczesnym pamiętaniu, że dźwięk odbijającej piłki i stukających pazurów może być nie do zniesienia dla sąsiadów.

Nie bez znaczenia jest okolica, w której mieszkamy. Pies, niezależnie od rasy, potrzebuje kilku spacerów dziennie. Warto podpytać sąsiadów, którzy już mają pupila, gdzie można wybrać się na dłuższy bezpieczny spacer albo gdzie spotykają się okoliczni psiarze.

Jakie cechy powinien mieć pies mieszkający w bloku? Na to zwróć uwagę przy wyborze rasy

Wybór rasy psa powinien być dopasowany do naszego stylu życia i miejsca mieszkania. Wielki nowofunland, choć łagodny i rodzinny, nie będzie szczęśliwy w małej kawalerce, a energiczny alaskan malamut będzie oczekiwał długich i częstych spacerów.
Znając swój plan dnia i możliwości w poświęcaniu czasu pupilowi, a także uwzględniając warunki lokalowe, do mieszkania w mieście warto wybrać psa, który będzie:

  • cichy – np. mopsy to psy, które porozumiewają się głównie za pomocą chrząknięć i sapnięć, takie niegłośnego współlokatora na pewno docenią sąsiedzi;
  • łagodny – pies, który mieszka w mieście jest cały czas narażony na kontakt z innymi psami i ludźmi, dlatego łagodne usposobienie ułatwi mu adaptację i życie w miejskim otoczeniu, do wyjątkowo łagodnych ras zalicza się pudle i maltańczyki;
  • niezbyt energiczny – warto sprawdzić, czy rasa, którą bierzemy pod uwagę, mimo niewielkich gabarytów nie ma instynktu gończego; jednocześnie trzeba pamiętać, że także mniej temperamentne psy potrzebują codziennej dawki ruchu, każdy pies powinien być na spacerze przynajmniej trzy razy dziennie (optymalna przerwa między wyjściami to maksymalnie 8-9 godzin), a każdy z nich powinien trwać ok. 30 minut.

Istotną kwestią dla wielu osób może być także pielęgnacja psiej sierści i linienie. Więcej na temat ras, które nie gubią sierści przeczytasz w artykule: Te psy nie linieją! Nie lubisz sprzątać albo masz alergię? Te rasy psów nie gubią sierści.

Dowiedz się więcej:

Pies do mieszkania. Te rasy sprawdzą się najlepiej w niewielkim lokum

Zanim wybierzemy konkretną rasę psa, który ma z nami zamieszkać, warto zapoznać się z jej:

  • pochodzeniem i pierwotnym przeznaczeniem,
  • temperamentem,
  • wymaganiami,
  • skłonnościami do chorób.

Mały, uroczy piesek może się bowiem okazać energicznym, terytorialnym „myśliwym”. Zaskoczeniem dla niektórych może być wiadomość, że mieszkające często w blokach ze względu na swoje niewielkie rozmiary, yorkshire teriery to psy, które wyhodowane były w celu łapania szczurów w fabrykach. Ich potomkowie są żywe, pełne energii i mają tendencję do bronienia swoich właścicieli. Nie są to pieski-zabawki, którym przyjemność sprawi noszenie ich w torebce.

Podobnie sympatyczny jack russel terier, to pies, którego pierwotną misją było polowanie na lisy. Mimo że niewielki i wesoły, jednocześnie bywa pobudliwy i odznacza się mocnym charakterem. To świetny stróż, ale niekoniecznie przysłowiowy „kanapowiec”.

Dobrym wyborem dla osób mieszkających w mieście będą rasy psów, które przedstawiamy w naszej galerii:

Oferty dla Twojego pupila

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
Warszawa, ul. Nowogrodzka 1/3/5
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pies do bloku. Jak przygotować mieszkanie, kiedy planujemy wzięcie psa? TOP 5 ras, które najlepiej odnajdą się w niewielkim mieszkaniu - RegioDom.pl

Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto