Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa przez całe lato. Przejazdy odbywają się w każdą sobotę i niedzielę

Redakcja Warszawa
Redakcja Warszawa
Wideo
od 16 lat
Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa to jedna z ciekawszych atrakcji w okolicach Warszawy. Z przejazdów zabytkowym pociągiem na trasie Piaseczno Miasto-Tarczyn możemy korzystać od maja do września. Wycieczki połączone są z piknikiem w siedlisku turystycznym Runów.

Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa

Historia Piaseczyńsko-Grójeckiej Kolei Wąskotorowej zaczęła się pod koniec XIX wieku, kiedy zamożny warszawski krawiec Eugeniusz Paszkowski zamarzył o kolejce z Warszawy do Piaseczna – biegnącej wzdłuż ówczesnego Traktu Aleksandryjskiego (obecnie ulica Puławska).

Linia powstała w 1898 roku i na początku odjeżdżała z placu Unii Lubelskiej do Piaseczna. Od tego czasu aż do lat 60. XX wieku linię regularnie rozbudowywano. Najpierw pociągi dojechały do Góry Kalwarii, później do Grójca i Jasieńca, a w końcu do Nowego Miasta nad Pilicą. W 1924 roku Piaseczyńska Kolejka Wąskotorowa obsługiwała najdłuższą w swojej historii, prawie 90-kilometrową trasę.

Piaseczyńsko-Grójecka Kolej Wąskotorowa przez całe lato. Prz...

Niestety, w połowie lat 30. XX wieku wycofano linię z placu Unii Lubelskiej i skrócono ją do ulicy A.E. Odyńca, a później do stacji Warszawa Szopy (obecnie Metro Wilanowska). Natomiast w latach 50. XX wieku Piaseczyńska Kolejka Wąskotorowa odegrała jeszcze dużą rolę w odbudowie stolicy.

W 1966 roku rozpoczęła się powolna likwidacja Piaseczyńskiej Kolejki Wąskotorowej. 1 lipca 1991 roku zawieszono ruch osobowy na ostatnim odcinku Piaseczno - Grójec. Kilka lat później, dzięki zaangażowaniu miłośników, kolejka wróciła, dzięki czemu możemy cieszyć się niezwykłymi wycieczkami.

Wycieczka w każdą sobotę

Zabytkowa kolejka wąskotorowa wyrusza w każdą sobotę (w okresie 1 maja – 23 września) o godzinie 14:00 ze stacji w Piasecznie. Przejeżdża przez:

  • Zalesie Dolne z zabytkową stacją z lat 30. XX wieku,
  • Głosków,
  • Runów
  • Złotokłos
  • Tarczyn

W drodze powrotnej zatrzymuje się w Runowie, gdzie peron znajduje się tuż przy leśnej polanie. Tam pasażerowie mają czas dla siebie. Można przejść się na spacer do lasu czy zwiedzić pobliski Złotokłos – przedwojenne letnisko, gdzie wychował się Marek Hłasko i mieszkał m.in. Mieczysław Fogg.

Czas przejazdu kolejką wraz z piknikiem w Runowie to około cztery godziny. Do Piaseczna można dojechać np. specjalną zabytkową linią autobusową 51, która jest przeznaczona tylko dla osób wybierających się na przejazd Piaseczyńską Koleją Wąskotorową. Na stację Piaseczno Miasto Wąskotorowe można dojechać z Warszawy również autobusami linii 724 i 727 do przystanku Kolejka Piaseczyńska.

Bilety na przejażdżkę kolejką są dostępne na stronie internetowej www.kolejka-piaseczno.pl. Można je także kupić w dniu wycieczki (jeżeli wcześniej nie zostaną wyprzedane online) w kasie na peronie w Piasecznie.

15. sezon Warszawskich Linii Turystycznych

Trwa jubileuszowy, 15. już sezon Warszawskich Linii Turystycznych. Promy, tramwaj wodny i statek do Serocka oraz linia tramwajowa obsługiwana zabytkowymi wagonami zadebiutowały w 2009 roku. W ciągu kolejnych lat dołączyły do nich autobusy pamiętające dawną Warszawę i kolej wąskotorowa. W ciągu 14 sezonów na wycieczkę wybrało się już ponad półtora miliona osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto