Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Wodny w Chełmie. Budowa obiektu dobiegła końca

P J
Obiekt ma być otwarty przez 16 godzin na dobę, a jednorazowo będzie mogło z niego korzystać do 430 osób
Obiekt ma być otwarty przez 16 godzin na dobę, a jednorazowo będzie mogło z niego korzystać do 430 osób PJ
Zakończyła się już budowa Centrum Sportów Wodnych w Chełmie. W obiekcie wartym 33,1 mln zł znajdziemy m.in. baseny, sauny, siłownię, ściankę wspinaczkową, a także kręgielnię i restaurację. Pierwsi klienci skorzystają z obiektu już w listopadzie, ma on być otwarty 16 godzin na dobę.

W trzykondygnacyjnym budynku znajdują się baseny, sauny, łaźnie, wanny z hydromasażem, zjeżdżalnie, boiska do squash’a, tory bowlingu, kręgielnia, siłownia, ścianka wspinaczkowa, restauracja, oraz lokale komercyjne i administracyjne.

Obiekt ma być otwarty przez 16 godzin na dobę, a jednorazowo będzie mogło z niego korzystać do 430 osób. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem aquapark ruszy w przyszłym miesiącu.

- Mam nadzieję, że uda nam się zakończyć w październiku procedurę odbiorową i jeszcze w listopadzie z kompleksu będą mogli skorzystać pierwsi chełmianie – mówi Zbigniew Mazurek, prezes miejskiej spółki Chełmski Park Wodny i Targowiska Miejskie.

W aquaparku są cztery baseny - rekreacyjny, pływacki, do nauki pływania oraz brodzik dla dzieci. Basen rekreacyjny wyposażony jest m.in. w sztuczną rzekę, podwodne leżanki z masażem powietrznym, kolorowy reflektor podwodny, a także tzw. przeprawa - ruchome kamienie.

W basenie pływackim jest 6 torów, nad którymi znajduje się aqua cross w postaci linowego toru przeszkód. - To atrakcja, jakiej dotąd w Polsce jeszcze nie było na tego typu obiektach - mówi Zbigniew Mazurek.

Zamontowane zostały też cztery zjeżdżalnie – dwie wewnętrzne i dwie zewnętrzne, z których najdłuższa ma 85,5 m długości. Miłośnicy ciszy i spokoju będą mogli spędzić czas w saunie. Do wyboru jest kilka jej rodzajów: parowa, ziołowa, typu ruska bania, a także grota natryskowa i grota śnieżna, hall główny saunowy, w którym znajduje się graffiti i ciepłe ławy.

Bądź na bieżąco. Polub nas na Facebooku

Obiekt jest dostosowany dla osób niepełnosprawnych. – Zamontowaliśmy specjalną windę z panelem Braille’a oraz dodatkowe urządzenia umożliwiające korzystanie z basenu osobom z ograniczeniami. Jest to m.in. specjalna platforma, która pozwala na transport osób z poziomu basenów do poziomu saun czy tzw. żuraw elektryczny, za pomocą którego osoba jest opuszczana do basenu. Przejścia z szatni do basenów zostały standardowo pozniżane, tworząc łatwe do pokonania pochylnie – mówi Paweł Kuniewicz, Menadżer Projektu, Oddział Budownictwa Ogólnego Skanska w Rzeszowie.

Na budynku zamontowanych jest 30 paneli solarnych, 76 paneli fotowoltaicznych o wydajności 20 kW i układ odzyskiwania ciepła z wód popłucznych. Montaż tego typu urządzeń pozwoli na obniżenie kosztów związanych z funkcjonowaniem obiektu.

Jak wynika z obliczeń firmy Skanska, kubatura obiektu to 50 840 m³, a powierzchnia całkowita - 7 138 m². Do budowy obiektu użyto 5 500 m³ betonu i 600 ton stali. Do technologii basenowej wykorzystano 2 350 m rur, a do zasypania filtrów zużyto 42 tony złoża filtracyjnego.

- W całym obiekcie ułożyliśmy 6 877 m² płytek. Gdyby ułożyć płytkę na płytce to otrzymalibyśmy wieżę o wysokości blisko 1,25 km, a gdyby ułożyć je jedna obok drugiej to taki ciąg miałby długość 35 km – dodaje Paweł Kuniewicz.

CZYTAJ TEŻ:
Park Wodny w Chełmie. Do odbioru pozostały nieco ponad trzy miesiące (ZDJĘCIA, WIDEO)
Chełmski Aquapark „od kuchni”. Półmetek już na nami – ZDJĘCIA
Park Wodny w Chełmie. Budynek nabiera kształtów
Chełm. Już niedługo budynek parku wodnego zacznie piąć się w górę

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto