Pamięć wciąż trwa. Uroczyście obchodzono 79. rocznicę bitwy pod Wojsławicami [ZDJĘCIA]

JS
Główne uroczystości rocznicowe odbyły się przy pomniku poległych w bitwie pod Wojsławicami. fot.
Główne uroczystości rocznicowe odbyły się przy pomniku poległych w bitwie pod Wojsławicami. fot. Juliusz Stachira
Mieszkańcy Wojsławic 17 kwietnia obchodzili uroczyście 79. rocznicę bitwy pod Wojsławicami. Obchody rozpoczęły trzydniową konferencję dotyczącą historii i współczesności tej wielokulturowej gminy.

W tym roku obchody połączono z trzydniową konferencją naukową - „Wojsławice tradycja, stan dzisiejszy i perspektywy rozwoju ; rolnictwo, gospodarka i turystyka”. Organizatorem konferencji jest: Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie, Chełmskie Towarzystwo Naukowe Wójt i Rada Gminy Wojsławice oraz Gminne Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Wojsławicach.

Wśród zaproszonych gości byli między innymi; senator RP, prof. Józef Zając, prorektor Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie dr Barbara Fałda, dyrektor Instytutu Rolnictwa PANS dr inż. Ewa Stamirowska Krzaczek , Zygmunt Gardziński prezes Chełmskiego Towarzystwa Naukowego, por. Stefan Sakowski ze Związku Piłsudczyków oraz mjr. Marek Gąska reprezentujący Towarzystwo Wiedzy Obronnej w Zamościu.

Główne uroczystości rocznicowe odbyły się przy pomniku poległych w bitwie pod Wojsławicami. Tam stanęły poczty sztandarowe; ZHP ze sztandarem Armii Krajowej, Sztandar OSP Wojsławice, Sztandar OSP Huta i Sztandar OSP Nowy Majdan. Odbył się apel poległych i jak każdego roku złożono wieńce i kwiaty.

Bitwa pod Wojsławicami była największą akcją zbrojną w regionie przeprowadzoną przez zorganizowane podziemie na terenie powiatu chełmskiego w czasie okupacji

Oddziały AL i BCh oddały się pod dowództwo komendanta miejscowego rejonu AK por. Witolda Fałkowskiego ps. Wik. Pod komendę Wika oddał się też operujący w okolicy konny podjazd partyzantki radzieckiej majora Nikołaja Fiodorowa. Związanie Niemców walką pomogło miejscowej ludności ukryć się w okolicznych lasach i w sumie uratowało Wojsławice od zagłady. Partyzanci stracili 10 ludzi w tym trzech partyzantów radzieckich. Mjr Fiodorow poległ pod Rozięcinem jeszcze we wstępnej fazie bitwy. Odznaczony został pośmiertnie Krzyżem Virtuti Militari i Gwiazdą Bohatera Związku Radzieckiego oraz awansował do stopnia podpułkownika. Pochowany jest na Cmentarzu Wojennym w Chełmie.

Porucznik Witold Fałkowski ps. Wik za bitwę pod Wojsławicami rozkazem komendanta Polskich Sil Zbrojnych na Kraj z 14.09.1944 odznaczony został Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari. Miesiąc później, 17. 10. 1944 został aresztowany przez Urząd bezpieczeństwa w Chełmie.

Zobacz w naszej galerii zdjęcia z tej uroczystości.

Gazeta Lubuska. Ewakuacja w Zielonej Górze. W garażu były bomby

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie