Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obostrzenia przedłużone do lutego. Dzieci z klas I-III wrócą do szkół

Rafał Gliński
Rafał Gliński
Adam Jankowski
Obostrzenia związane z COVID-19 w Polsce zostaną przedłużone co najmniej do lutego. Jest również ostateczna decyzja w sprawie uczniów – dzieci z klas I-III wrócą do szkół. Ponadto minister zdrowia poinformował o karze dla WUM. Czytaj więcej!

W poniedziałkowej konferencji prasowej udział wzięli minister zdrowia, Adam Niedzielski i minister edukacji narodowej, Przemysław Czarnek.

Obecnie trwające obostrzenia miały obowiązywać od 28 grudnia do 17 stycznia. Wśród nich są m.in.: zamknięte szkoły, hotele, restauracje i stoki narciarskie. Czy tak będzie nadal?

– Mamy za sobą bardzo trudną decyzję, która jest podejmowana w warunkach ogromnej niepewności dot. dalszego rozwoju pandemii w Polsce. Mamy do czynienia z sytuacją, kiedy wszędzie w Europie widzimy narastającą trzecią falę – mówi Niedzielski.

– Sytuacja w Polsce w ostatnim czasie wygląda stabilnie. Nie mamy żadnego drastycznego skoku zachorowań, nie mamy dynamicznego wzrostu zgonów czy obłożenia szpitalnego. Poziom zajętości respiratorów i łóżek waha się poniżej 50 proc. – mówił Niedzielski. – Mamy sytuację niejednoznaczną - na zewnątrz impulsy wskazujące na rozwój trzeciej fali pandemii w Europie, a z drugiej strony stabilną sytuację w Polsce – kontynuował.

Powrót dzieci z klas I-III do szkół

Od 18 stycznia do 1 lutego podtrzymane są wszystkie decyzje o obostrzeniach z tym wyjątkiem, że dzieci wrócą do szkoły.

Wyniki kontroli w WUM

Minister zdrowia przedstawił też wyniki kontroli NFZ na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie zostali zaszczepieni celebryci, politycy i dziennikarze, poza kolejką.

– Osoby, które zostały zaszczepione poza kolejnością, były zgłaszane jako personel niemedyczny szpitala uniwersyteckiego. To wiedzieliśmy już wcześniej i to się potwierdziło. Co więcej, te osoby były zgłoszone 28 grudnia, czyli na dzień przed oficjalnym rozesłaniem przez NFZ wytycznych, które rzeczywiście dopuszczały możliwość szczepienia osób spoza ściśle zdefiniowanego personelu medycznego i niemedycznego, zatrudnionego w szpitalach. Ale wyjątki wskazane w piśmie miały dotyczyć bądź osób, które są rodziną medyków, bądź pacjentów szpitala – powiedział minister Niedzielski.

– Musi pojawić się kara. Ta kwota kary wynosi blisko 350 tys. złotych – powiedział szef resortu zdrowia. Skrytykował jednocześnie działanie przedstawicieli WUM, którzy prezentowali różne stanowisko w sprawie szczepień poza kolejnością.

Niedzielski zwrócił się bezpośrednio do rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego Zbigniewa Gacionga.

– Panie profesorze, są sytuacje, kiedy trzeba wziąć udział za pewne sytuacje. Moje oczekiwanie w tej sytuacji jest jedno. Nie widzę możliwości współpracy z władzami Uniwersytetu w takiej sytuacji. Moim oczekiwaniem jest dymisja rektora WUM – powiedział.

– Mamy możliwość dopuszczenia do szczepień osób, które są wolontariuszami w szpitalach, myślę, że pewnym odpracowaniem tego niesłusznie przyjętego szczepienia, byłaby praca w charakterze wolontariusza – dodał, kierując słowa do zaszczepionych poza kolejnością osób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Obostrzenia przedłużone do lutego. Dzieci z klas I-III wrócą do szkół - Kurier Lubelski

Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto