„Laboratoria Przyszłości” to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Szkoła Podstawowa nr 8 w Chełmie na realizację tego zadania otrzymała kwotę 179 000 złotych.
Beata Tomaszczuk dyrektor SP nr 8 w Chełmie w swoim przemówieniu przedstawiła cele i założenia rządowego programu "Laboratoria Przyszłości". Następnie uczniowie i nauczyciele zaprezentowali efekty przystąpienia do programu.
Po prezentacji zaproszeni goście przystąpili do uroczystego przecięcia wstęgi, a tym samym oficjalnego otwarcia pracowni techniczno-kulinarnej. Następnie goście obejrzeli nowo powstałe pracownie oraz zajęcia odbywające się w „Laboratoriach Przyszłości”, podczas których zaprezentowano działanie nowoczesnych pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach programu.
O co wzbogaciły się poszczególne pracownie w szkole w ramach programu?
Pracownia informatyczna
Wyposażenie szkoły w drukarki 3d, drony, okulary VR (wijar) oraz w najwyższej klasy oprogramowanie stanowi możliwość realizacji podstawy programowej w atrakcyjny, inspirujący i angażujący sposób.
Pracownia audiowizualna
Aparat cyfrowy, kamera, gimbal, oświetlenie, bezprzewodowe mikrofony, mikser dźwięku – ten profesjonalny sprzęt to podstawa pracowni audiowizualnej, która pozwoli uczniom na dokumentowanie i prezentację własnych osiągnięć, ale również umożliwi kształcenie umiejętności interpersonalnych. Już teraz można podziwiać pierwsze efekty ich pracy na zdjęciach zdobiących ściany pracowni.
Pracownia psychologiczna
Dzięki środkom z programu "Laboratoria Przyszłości" powstała pracownia do pracy z dziećmi wymagającymi wsparcia specjalistów. Zakupiony sprzęt pomoże im doskonalić i rozwijać umiejętności tak, by każdy uczeń wyszedł z zajęć spełniony i zadowolony.
Pracownia biologiczna
Pracownia została doposażona w najnowszej generacji mikroskopy, a wśród nich optyczny, który umożliwia oglądanie preparatów przez kilka osób jednocześnie. Uzyskany obraz wyświetlany jest bowiem na monitorze komputera i tablicy, można go dodatkowo nagrywać oraz zapisywać.
Pracownia techniczno-kulinarna
W szkole utworzono pracownię techniczno-kulinarną, która została wyposażona w sprzęt kuchenny. Nauka obsługi podstawowych sprzętów AGD oraz korzystanie z przepisów kulinarnych, odmierzanie gramatur, łączenie ze sobą składników to dla niektórych pierwszy krok na drodze zawodowej, a dla wszystkich kształtowanie przydatnych umiejętności życiowych. Pracownia kulinarna umożliwia naukę gotowania i przyrządzania potraw oraz doskonalenie umiejętności planowania pełnowartościowych posiłków.
W uroczystości wzięło udział wielu znamienitych gości, m. in.: profesor Józef Zając - senator RP, Anna Dąbrowska - Banaszek - poseł na Sejm, Anna Pańczyk - Dyrektor Biura Poselskiego Beaty Mazurek, Jakub Banaszek - prezydent Chełma, Irena Machowicz- radna Rady Miasta Chełm, Agnieszka Walewska - Maksymiuk - dyrektor Departamentu Oświaty Urzędu Miasta Chełm, Eliza Orzeszko - wizytator Kuratorium Oświaty w Lublinie Delegatura w Chełmie, Bożena Stasiak - dyrektor Centrum Integracji w Chełmie, Monika Fic - przewodnicząca Rady Rodziców w Szkole Podstawowej nr 8 w Chełmie.
- Gmina Krasnystaw. Niedzielny kiermasz kusił wielkanocnymi stroikami i przysmakami
- To był pierwszy zlot morsów z całego regionu na zakończenie sezonu
- Chełmska uczelnia kusiła uczniów. Tłumy młodzieży podczas drugiego Dnia Otwartego
- Innowacyjne powitanie wiosny w Szkole Podstawowej w Wierzbicy
- Chełm. Pierwszy wiosenny rajd rowerowy i topienie Marzanny
- Tłumy mieszkańców na I Wojskowych Targach Pracy i Służby w Chełmie. Zobacz zdjęcia
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?