Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

NOSG w Chełmie. Czworonożni funkcjonariusze odnoszą sukcesy

Redakcja
Walczą z przemytem narkotyków i papierosów, tropią osoby, szukają materiałów wybuchowych oraz broni i co najważniejsze, są skuteczni w tym co robią.

W Nadbużańskim Oddziale Straży Granicznej służbę pełni 65 psów. Najliczniejszą rasę stanowią owczarki niemieckie i owczarki belgijskie, pozostałe rasy to owczarki niemiecko – holenderskie i labradory.

W tym roku największy sukces odniosła Idea z Placówki w Dorohusku. Dzięki niej, funkcjonariusze zatrzymali w marcu obywateli Rosji, którzy próbowali przemycić 200 kg haszyszu o szacunkowej wartości ponad 10 mln zł. Miesiąc później ten sam pies ujawnił transport 83 kg haszyszu o wartości ponad 5 mln zł.

- Psy służbowe SG są szkolone w trzech specjalnościach - psy tropiące, psy patrolowo-obronne i psy specjalne. Szkolenie przewodników i tresura psów trwa 5-6 miesięcy. Psy tropiące specjalizują się w identyfikacji zapachów i w poszukiwaniach, a także w pościgach za podejrzanymi. Ich służba polega na tropieniu osób nielegalnie przekraczających granicę państwa, pilnowaniu i eskortowaniu zatrzymanych osób, pilnowaniu podejrzanych przedmiotów, przeszukiwaniu pomieszczeń, ściganiu przestępców i obronie przewodnika, udzielaniu pomocy innym organom - do poszukiwania osób zaginionych i ściganiu przestępców kryminalnych, oraz do identyfikacji woni – tłumaczy por. Dariusz Sienicki z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Zadaniem psów patrolowo-obronnych jest przeszukiwanie terenu w celu wykrycia przestępstw i nielegalnych przedmiotów, a także pilnowanie zatrzymanych, tropienie i ściganie przestępców, jak również obrona przewodnika.
Psy specjalne natomiast są przeznaczone do wyszukiwania zapachów, przeszukiwania pociągów towarowych i osobowych, statków powietrznych, pojazdów, kontenerów, bagaży, pomieszczeń, ludzi.

- Celem pracy psa specjalnego jest wykrycie i zasygnalizowanie miejsc, gdzie mogą być ukryci ludzie, materiały wybuchowe, broń, narkotyki itp. Psy te są też używane do udzielania pomocy innym organom państwa, zgodnie ze swoim przeznaczeniem – dodaje Sienicki.

Co roku Straż Graniczna kupuje do służby ok. 50 psów. Szkolenie psów służbowych w Straży Granicznej trwa od 5 do 6 miesięcy - w zależności od specjalności psa, a służba od 8 do 10 lat. Po tym okresie pies jest wycofywany ze służby i przechodzi pod opiekę swojego przewodnika.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto