Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykła wystawa rzeźb Zdzisława Beksińskiego w kopalni Guido w Zabrzu! Podziemne arcydzieła na 320 metrów głębokości

Grzegorz Olma
Grzegorz Olma
Wideo
od 12 lat
ZABRZE. Mało znane i rzadko prezentowane rzeźby autorstwa Zdzisława Beksińskiego zostały wyeksponowane w niezwykłym wnętrzu. Od poniedziałku w Strefie K8 Kopalni Guido, 320 metrów pod ziemią, oglądać można wystawę „Rzeźby - Beksiński w Zabrzu”.

Zdzisław Beksiński

Zdzisław Beksiński należy do czołówki polskich artystów plastyków tworzących w drugiej połowie XX wieku. Szerokiej publiczności kojarzy się najczęściej z charakterystycznymi dla niego mrocznymi obrazami z okresu „fantastycznego”. W swych pracach przedstawiał zdeformowane, mroczne wizje ze zniekształconymi postaciami, obrazami apokalipsy pełnymi czaszek, kości i krzyży. Był twórcą charakterystycznym i łatwo rozpoznawalnym.

Zdzisław Beksiński - rzeźby

Jednak malarstwo nie było jego jedyną domeną artystyczną. Beksiński, architekt z wykształcenia, z powodzeniem zajmował się także fotografią, rysunkiem i grafiką komputerową. Przez kilka lat tworzył także rzeźby, jednak te formy jego artystycznej ekspresji są stosunkowo najmniej znane.

Wystawa w kopalni Guido

Rzeźbiarski epizod w twórczości Zdzisława Beksińskiego prezentuje otwarta właśnie wystawa „Rzeźby – Beksiński w Zabrzu”. Wyjątkowe dzieła wyeksponowano w niezwykłej przestrzeni kopalni Guido - 320 metrów pod ziemią. Ekspozycja składa się dziewięć głów, trzech reliefów oraz dwóch monumentalnych rzeźb - Hamleta i Makbeta.

- Rzeźby z serii Głowy są gładko opracowane i wycyzelowane. Oczodoły i otwory uszne czaszek mają zróżnicowane kształty oraz głębokości, kontrastują ze sobą kolory użytych patyn: od jasnych po głębokie czerwienie, brązy i czerń – czytamy w opisie wystawy. - Formy czaszek znacząco się różnią, jedne są bardziej zwarte, masywne, inne - lekkie, ażurowe. Symetryczne nacięcia, rozcięcia Głów, destrukcja materii potęgują u widza wrażenie niepokoju w kontakcie z tymi specyficznymi portretami.

Rzeźbę jako formę artystycznego wyrazu Beksiński porzucił w połowie lat 60. XX wieku. Ta forma jego twórczości znana jest niewielu. Przez wiele lat jego prace rzeźbiarskie stanowiły mało znane artefakty, czekając na szerszą prezentację. Przed rokiem rzeźby Zdzisława Beksińskiego zaprezentowano w ogrodach Zamku Królewskiego na Wawelu. Dziś prace te oglądać można w Zabrzu. Wystawa czynna będzie do 21 kwietnia tego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto