Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nieznane archiwalne zdjęcia obozu w Sobiborze. Trafią na wystawę

DUN
Członkowie obozowej załogi SS, przeważnie trzydziestolatkowie, z zawodu rzemieślnicy, robotnicy, sanitariusze, kierowcy i urzędnicy. Po lewej stoi komendant obozu Franz Reichleitner, w centrum przy stole siedzi Erich Bauer nazywany „Gasmeister”.
Członkowie obozowej załogi SS, przeważnie trzydziestolatkowie, z zawodu rzemieślnicy, robotnicy, sanitariusze, kierowcy i urzędnicy. Po lewej stoi komendant obozu Franz Reichleitner, w centrum przy stole siedzi Erich Bauer nazywany „Gasmeister”. Państwowe Muzeum na Majdanku
Zdjęcia zostały wykonane w niemieckim obozie zagłady w Sobiborze przez członków jego załogi. Odkryło je stowarzyszenie Bildungswerk Stanisław Hantz e. V. i przekazało Państwowemu Muzeum na Majdanku.

Kilka zdjęć wykonanych w niemieckim obozie zagłady w Sobiborze przez członków jego załogi, odkrytych przez stowarzyszenie Bildungswerk Stanisław Hantz e. V. (tzw. kolekcja Niemanna), znajdzie się na wystawie dokumentującej historię obozu.

Ekspozycja powstaje w Muzeum i Miejscu Pamięci w Sobiborze, oddziale Państwowego Muzeum na Majdanku. Będzie przedstawiać funkcjonowanie obozu w Sobiborze w kontekście akcji „Reinhardt” – przeprowadzonej przez III Rzeszę Niemiecką masowej eksterminacji Żydów w Generalnym Gubernatorstwie.

Oprócz nowo odkrytych zdjęć i dokumentów odwiedzający zobaczą 500 obiektów znalezionych w Sobiborze podczas prac archeologicznych. W większości są to przedmioty osobiste pomordowanych.

Prace budowlane przy Muzeum i Miejscu Pamięci w Sobiborze zostały już zakończone.

- W tym roku trwały będą prace przy wystawie stałej. Gotowy jest projekt, poszukujemy wykonawcy - mówi Krzysztof Stanek Państwowego Muzeum na Majdanku.

Ekspozycja ma być otwarta 14 października 2020 roku, w 77. rocznicę buntu więźniów.

Budowa to przedsięwzięcie międzynarodowe. Realizacja inwestycji była uzgadniana w ramach Komitetu Sterującego, w skład którego wchodzą przedstawiciele Polski, Holandii, Słowacji i Izraela.

Obóz w Sobiborze powstał wiosną 1942 r. Historycy przyjmują, że zostało w nim zamordowanych około 170 tys. Żydów. Wśród ofiar znalazły się też niewielkie grupy Romów.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nieznane archiwalne zdjęcia obozu w Sobiborze. Trafią na wystawę - Kurier Lubelski

Wróć na wlodawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto