Niepłodność - porozmawiajmy ze specjalistą

Artykuł sponsorowany
Problem niepłodności dotyczy, co piątej pary na świecie, także w Polsce…. Za niepłodność uważa się niemożność zajścia w ciążę pomimo regularnego współżycia bez stosowania środków antykoncepcyjnych przez okres jednego roku. Niepłodność jest uznawana przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę. Porozmawiajmy o niej z dr n. med. Piotrem Kwiecińskim z gdyńskiej kliniki leczenia niepłodności InviMed.


dr Piotr Kwieciński
: Niepłodność dotyka coraz większej ilości . Uważam, że powinno się jak najwięcej mówić o tym problemie , aby pomóc wielu parom, często nieświadomym przyczyny. Ważne, by pary nie odkładały diagnostyki na później….

-Kto zgłasza się najczęściej do Kliniki InviMed ?
Mówi się, że problem niemożności zajścia w ciążę dotyczy głównie kobiet po 35 roku życia?

Dr Kwieciński:
To nie jest cala prawda.... To świadomość zaistnienia tego problemu objawia się tak wyraźnie w tym wieku. Oczywiście, płodność wraz z wiekiem systematycznie spada, ale do InviMedu zgłaszają się pacjenci w różnym wieku. Niestety, niepłodność nie jest zarezerwowana tylko dla osób po 35r.ż. i nie dotyczy tylko kobiet.
Moment zgłoszenia się do klinik poprzedzony jest zwykle okresem prób zajścia w ciążę.

- Nie tylko kobieta ma problem niepłodnością?

dr Kwieciński:
Niepłodność dotyczy związku i należy rozpatrywać ją jako niepłodność pary. Problem może dotyczyć tylko kobiety lub tylko mężczyzny, ale także obojga partnerów jednocześnie. Wskazane jest, aby na wizytę związaną z niepłodnością zgłaszały się pary. Badania wstępne dotyczą zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Nawet, jeśli problem dotyczy tylko jednego z nich, dobrze jest, jeśli w diagnostyce i leczeniu para uczestniczy razem. Wynika to również z tego, że jest to nie tylko problem natury fizycznej, ale również psychologicznej.
Zwyczajowo uważa się, że za płodność, ciążę, poród odpowiada wyłącznie kobieta. Otóż nie. Stąd konieczność uświadomienia sobie, że w diagnostyce i leczeniu niepłodności równy udział mają kobieta i mężczyzna.

- Jakie są najczęstsze przyczyny niepłodności?

dr Kwieciński: Około 50% przypadków niepłodność jest spowodowana przez , tzw. czynnik męski, a konkretnie nieprawidłową jakość nasienia. Około 30-35% pozostałych przyczyn dotyczy kobiety. Są to problemy związane z niedrożnością jajowodów lub ich nieprawidłowym funkcjonowaniem oraz zaburzenia owulacji. Około 15-20% przyczyn dotyczy obojga partnerów.

-Kiedy powinno się zgłosić do kliniki leczenia niepłodności?

dr Kwieciński: Do InviMed-u zgłaszają się czasami pary, które proszą o pomoc po trzech miesiącach starań i jest to o wiele za wcześnie, chyba, że są ku temu jakieś szczególne wskazania.
Schemat postępowania pozwala podejrzewać niepłodność po roku starań bez efektu. Związane to jest ze statystyką, która wskazuje, że 85% zdrowych par powinno zajść w ciążę po roku regularnego współżycia. Jednak każdą parę należy traktować indywidualnie. Jeśli komuś się nie udaje to powinien poprosić o konsultację medyczną.
Bardzo ważnym elementem jest wiek kobiety. Jak wcześniej wspomniałem, płodność spada po 35 roku życia, a najszybciej po 40-tym. W takim przypadku warto wykonać część badań jak najszybciej i zgłosić się do takiej kliniki jak nasza.


-Jak i kiedy trafić do specjalisty od niepłodności?

dr Kwieciński: Każda kobieta powinna mieć „swego” ginekologa, u którego prowadzi badania w zakresie profilaktyki, problemów ginekologicznych, antykoncepcji, a także koncepcji. Lekarz prowadzący wstępnie rozpoznaje ewentualny problem z płodnością. Pacjentka powinna sygnalizować problem po roku nieskutecznego współżycia. Prowadzący ginekolog rozpoczyna diagnostykę i ewentualne leczenie. Klinika InviMed współpracuje z wieloma lekarzami. Staramy się być pewnego rodzaju zapleczem diagnostyczno- terapeutycznym dla lekarzy ginekologów. Bywa, że lekarze kierują do nas zdiagnozowane i wstępnie leczone pacjentki celem wykonania wysokospecjalistycznych procedur związanych z rozrodem wspomaganym. Takie procedury (jak na przykład in vitro, inseminacja) wymagają zaplecza zabiegowo - laboratoryjnego, którym nasza klinika dysponuje. Po leczeniu i zajściu w ciążę pacjentki zwykle wracają do swojego lekarza, który kontynuuje prowadzenie ciąży. Bywa oczywiście i tak, że pacjenci trafiają do nas bez jakichkolwiek badań i wtedy prowadzimy od początku kompleksową diagnostykę, a następnie proponujemy odpowiednią pomoc dla danej pary.

- A jak InviMed może pomóc, gdy przyczyną jest „czynnik męski”?

dr Kwieciński: U podstaw diagnostyki mężczyzny jest badanie nasienia. Mężczyźni często po prostu nie wiedzą, że powinni kontrolować swój stan zdrowia u androloga. Niepłodność męska stanowi coraz większy problem (około 50% wśród par). Na obniżenie produkcji plemników wpływa wiele czynników, m.in. przebyte choroby, stres, brak ruchu (siedzący tryb pracy), sposób odżywiania i czynniki toksyczne. Nawet przy bardzo złych parametrach nasienia współczesne techniki pozwalają na bardzo dokładne badanie budowy plemników. W naszej klinice możemy zaproponować w trudnych przypadkach zabieg IMSI-6600. Embriolodzy wykonują ocenę prawidłowej morfologii żywego plemnika w powiększeniu ponad 6000 razy, i to właśnie pozwala wybrać plemniki o prawidłowej budowie, a potem i ich bezpośrednią iniekcję do komórek jajowych w trakcie procedury in vitro

- Co Pan radzi parom chcącym mieć potomstwo?

_dr Kwieciński: _Jeśli zobaczymy, że mamy problem, zgłaszajmy się do specjalistycznej klinki jak najszybciej. Im więcej mamy czasu, tym spokojniej prowadzimy diagnostykę i leczenie, a i efekty leczenia są lepsze. Zapraszam do InviMedu na konsultację.

Więcej na www.gdynia.invimed.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto