Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Największe, edukacyjne kino wirtualnej rzeczywistości w Polsce powstało w Muzeum we Włodawie

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Muzeum- Zespół Synagogalny we Włodawie przygotowało dla zwiedzających niezwykłą atrakcję. Już 7 sierpnia zaprasza turystów i mieszkańców do największego, edukacyjnego kina wirtualnej rzeczywistości w Polsce - kina „Zachęta” we Włodawie oraz do ciekawego spędzenia czasu podczas spotkania „ Muzeum Nocą”. Szczegóły na załączonym plakacie.

Już w piątek, 7 sierpnia, o godz. 18.00 turyści i mieszkańcy będą mieli okazję uczestniczyć w uroczystym otwarciu edukacyjnego kina wirtualnej rzeczywistości Muzeum - Zespół Synagogalny we Włodawie. Kino funkcjonować będzie w jednej z sal babińca w Dużej Synagodze.

Jest to największe jak dotąd kino edukacyjne wirtualnej rzeczywistości w Polsce na 15 stanowisk. Podobne było w Warszawie w Tarasach Zamkowych, ale zostało zlikwidowane. W Gdańsku funkcjonuje również takie kino, ale liczy tylko 9 stanowisk.

Co oferuje kino „Zachęta” VR? Realistyczne przeniesienie widza do wirtualnego świata filmowego, filmy nagrane z wykorzystaniem profesjonalnej kamery VR w 3D, dźwięk ambisoniczny (format 360 stopni), przestrzenny, wysoką jakość do 8K, wykorzystanie Oculusów GO - samodzielnych (autonomicznych okularów) dających obraz w maksymalnej możliwej wysokiej jakości. Warto podkreślić, że kino obsługiwane przez samodzielny system sterujący.

Pomysł powstania takiego kina zrodził podczas poszukiwania atrakcyjnych, nowoczesnych form przekazu, szczególnie młodzieży, wartości historycznych związanych z naszym miastem oraz naszych tradycji. Młodzież niezbyt chętnie odwiedza muzea. Wprowadzenie nowoczesnej techniki z pewnością będzie o wiele atrakcyjniejsze dla dzieci i młodzieży, a także dla turystów odwiedzających pobliskie Jezioro Białe, niż słuchanie tylko przewodnika – mówi Anita Lewczuk vel Leoniuk dyrektor Muzeum - Zespół Synagogalny we Włodawie.

Nazwa kina nie jest przypadkowa, nawiązuje bowiem do historycznego kina „Zachęta”, które miało siedzibę przy ulicy 13 listopada (obecnie 11 listopada) w budynku Związku Rzemieślników Chrześcijan we Włodawie. Kino istniało do II wojny światowej. Przystosowane było na ponad 100 osób. „Zachęta” zapraszała na seanse filmowe w piątki, soboty i niedziele. Seanse przeznaczone były raczej dla dorosłych i młodzieży od lat 15. Dla dzieci nie było wyświetlanych bajek.

Pierwsze filmy naszej produkcji to: Szabat Szalom i Sobótki Poleskie. Przedstawione przez nas historie wprowadzą wszystkich w wielokulturowy, tradycyjny klimat Polesia Zachodniego – mówi dyrektor Anita Lewczuk vel Leoniuk

.

Szabat Szalom – (2020 r., 10 min.) film jest swoistym zaproszeniem na kolację szabasową, gdzie każdy gość zostaje ciepło przyjęty przez tradycyjną żydowską rodzinę. Natomiast za sprawą kantora prezentującego modlitwy szabasowe, włodawska Synagoga powraca do czasów swojej świetności. Projekcję otwiera i zamyka najważniejszy symbol – symbol światła, palących się świec szabasowych.

Sobótki Poleskie – (2020 r., 19 min.) opowieść o najkrótszej, a zarazem najbardziej magicznej nocy w roku. Poleskie krajobrazy, unoszące się na wodzie wianki, obrzędy nocy świętojańskiej, sobótkowy ogień… To nie wszystko, co czeka na widza podczas projekcji… najciekawsze zaczyna się po zmroku.

To nie koniec atrakcji. Tego dnia w godz. 19.00 – 22-.00 Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie zaprasza na wakacyjną przygodę w muzeum pod osłoną nocy. Szczegóły na załączonym plakacie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Największe, edukacyjne kino wirtualnej rzeczywistości w Polsce powstało w Muzeum we Włodawie - Włodawa Nasze Miasto

Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto