Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Najnowsze odkrycie archeologów w Chełmie. Znaleziono kryptę ukrytą w cerkwi unickiej pod wezwaniem św. Mikołaja

OPRAC.: KSZ
Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Na początku czerwca br. pisaliśmy o odkryciu w remontowanej cerkwi unickiej pod wezwaniem św. Mikołaja w Chełmie, kapsuły czasu. Dzisiaj prezentujemy najnowsze odkrycie, którego dokonali archeolodzy podczas badań we wnętrzu świątyni. Wykonane w nawie budynku odwierty pozwoliły na ustalenie lokalizacji niewzmiankowanej w archiwaliach krypty.

Krypta orientowana jest w linii wschód-zachód. Wybudowana została z kamienia – zlepieńca muszlowego na zaprawie wapiennej oraz w górnej partii z cegieł – w części zachodniej, i kamienia – w części wschodniej. Ma wymiary około 280 cm długości oraz 160 cm szerokości i 130 cm wysokości. Szczyt grzbietu sklepienia znajduje się 30-40 cm poniżej betonowej wylewki, na której ułożona była współczesna podłoga.

Podczas budowy krypty zostały zniszczone pochówki ze starszego cmentarza. Wewnątrz krypty znajdowało się 10 pochówków trumiennych, w trumnach łączonych drewnianymi kołeczkami, bez użycia gwoździ. Dziewięć pochówków było orientowanych w linii zachód-wschód, z głową od zachodu, jeden centralny w linii wschód-zachód, z głową od wschodu. Trzy pochówki były prawdopodobnie pochówkami osób dorosłych, pozostałe to pochówki dziecięce.

Dwa pochówki zostały złożone do trumien malowanych na czarno, z ornamentem w postaci krzyża o ramionach zakończonych w formie trójlistnej koniczyny oraz malowanych na biało kropek. Najniżej znajdowała się postawiona na cegłach trumna z pochówkiem prawdopodobnie osoby duchownej. Na niej ustawiono małą trumnę dziecka, prawdopodobnie dziewczynki.
Pochówki w większości nie miały wyposażenia. W kilku trumnach znaleziono natomiast fragmenty tkanych taśm z nici metalowych, obrączkę i pierścionek oraz pozostałości tkanin i nici. Zarejestrowano również pozostałości ziół, wyściełających trumny. W zasypce krypty znaleziono fragmenty ceramiki i monety z XVII-XVIII w. oraz kilka fragmentów pucharków ze szkła, używanych w czasie obrzędów liturgicznych.

Na podstawie wstępnej analizy ustalono, że pochówki z krypty można datować na 2. połowę XVII w. lub 1. połowę XVIII w.
Wszystkie trumny zostały zniszczone i przemieszczone, ponieważ krypta była pierwotnie niezamurowana i niezamknięta. Do wnętrza krypty wsypano ziemię z innych grobów podczas wykonywania bezpośrednio przed kryptą jamy grobowej lub podczas wnoszenia trumien. Wówczas kryptę częściowo zasypano.

W trakcie eksploracji krypty przeprowadzone zostały badania antropologiczne, które pozwolą na określenie wieku i płci zmarłych, oraz być może wskażą na ewentualne więzi pokrewieństwa między pochowanymi osobami.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto