Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nad zalewem w Żółtańcach pojawiła się żółta żaba, będzie atrakcją dla turystów?

Justyna Pietrzyk
Żaba, która widnieje nad zalewem od około tygodnia jest często całowana, głaskana i przytulana przez turystów
Żaba, która widnieje nad zalewem od około tygodnia jest często całowana, głaskana i przytulana przez turystów UG Chełm
Żaba, która pojawiła się nad zalewem w Żółtańcach zdążyła już zrobić furorę. Turystki, które ją całują liczą, że zamieni się w księcia.

Na pomysł postawienia figury wpadli pracownicy urzędu gminy Chełm. Dlaczego akurat żaba?
- Żaba jest sympatyczna i zauroczyła nas swoim wyglądem, jest to żaba tygrysia koloru żółtego, który kojarzy się z Żółtańcami – tłumaczy Ryszard Mielniczuk z biura promocji Gminy Chełm.

Nad zalewem postawiony jest także romantyczny łabędź i ławeczka, gdzie turyści mogą sobie zrobić zdjęcie na tle jeziora. – Pomysł postawienia figur był przypadkowy, chcieliśmy jednak uatrakcyjnić to miejsce, wszędzie są huśtawki, są pomosty, ale żaby nikt nie ma – mówi Mielniczuk.

Pojawił się także wątek, że żaba jest zaczarowana. – Pod żabą jest ukryta księżniczka albo książę, wszyscy ją całują i przytulają się do niej z nadzieją, że może akurat zjawi się książę albo księżniczka – dodaje Mielniczuk.

Zwierzątko nie ma jeszcze imienia, dlatego gmina zorganizowała konkurs - na imię dla żaby oraz na najzabawniejsze zdjęcie z żabą nad zalewem w Żółtańcach. Zgłoszenia należy wysłać do 21 sierpnia na adres: [email protected].

Żaba, która widnieje nad zalewem jest często całowana, głaskana i przytulana, ale jak zapewniają urzędnicy figura jest wykonana z takiego materiału, że ani całowanie ani warunki atmosferyczne nie powinny jej zagrozić. Obydwie figury nie są przytwierdzone do podłoża na stałe, dlatego po sezonie zostaną schowane i pojawią się znów w okresie letnim.

O tym, że figury zwierząt robią furorę wśród turystów, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Z rzeźby krokodyla słynie w końcu Okuninka i Jezioro Białe. Czemu krokodyl? Ponoć w 1999 roku na gada natknął się jeden z przechodniów. Mimo, że nikt do końca nie stwierdził, że była to prawda krokodyl stał się symbolem Okuninki.

Nieodzownym elementem Szczebrzeszyna jest chrząszcz. Miejscowość tę rozsławił Jan Brzechwa, według którego właśnie w tym miasteczku chrząszcz brzmiał w trzcinie.

O ile figury zwierząt – atrakcji turystycznych są zazwyczaj wytworem wyobraźni, to zwierzęta znajdujące się w herbach miast są nawiązywane do legend i historii regionu. Tym sposobem Lublin w herbie ma koziołka, Chełm białego niedźwiadka, Krasnystaw karpie, a Łęczna dzika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto