Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na warsztatach w Chełmie CEMEX uczy dzieci i dorosłych jak pomagać pszczołom

OPRAC.:
Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Uczestnicy warsztatów  mieli okazję poznać świat owadów nie tylko w teorii, ale również w praktyce.
Uczestnicy warsztatów mieli okazję poznać świat owadów nie tylko w teorii, ale również w praktyce. Fot.nadesłane
Od wielu lat CEMEX Polska podejmuje różne działania, mające na celu zapobieganie utracie różnorodności biologicznej. Wśród prowadzonych projektów prośrodowiskowych, szczególne miejsce zajmuje ochrona owadów zapylających. Działania wspierające pszczołowate CEMEX prowadzi nie tylko na terenie swoich zakładów, ale także wśród lokalnych społeczności.

Według szacunków ekspertów w Polsce żyje około 470 gatunków pszczół, z czego aż połowa zagrożona jest wyginięciem. Cemex jako firma świadoma czekających na zapylacze zagrożeń oraz pełnionej przez nie roli w ekosystemach, angażuje się w działania wspomagające ich ochronę.

- W ramach prowadzonego od 2014 roku projektu „Pszczoły i trzmiele nasi przyjaciele” tworzymy siedliska bogate w rośliny miododajne oraz stawiamy hotele dla owadów, zapewniając miejsca gniazdowania i zimowania dla zapylaczy. Dodatkowo poprzez działania edukacyjne kształtujemy wśród pracowników, podwykonawców i lokalnych społeczności postawy sprzyjające ochronie pszczołowatych - mówi Monika Wosik, dyrektorka Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w CEMEX Polska.

W grudniu 2022 roku wraz z Fundacją Edukacyjną "Siłaczka" przeprowadzono w Chełmie serię warsztatów odpowiadających na potrzeby lokalnych społeczności.

- Łącznie zorganizowaliśmy 6 zajęć, w których wzięło udział 89 osób - 62 uczniów i 27 dorosłych. Uczniowie z Przedszkola Miejskiego nr 11 oraz Szkoły Podstawowej nr 2 mieli okazję poznać świat owadów nie tylko w teorii, ale również w praktyce. Podczas zajęć prowadzący nie tylko przekazali dzieciom wiedzę, ale także zaprezentowali liczne okazy bezkręgowców. Natomiast przyszli edukatorzy ekologiczni z Policealnej Szkoły WILIAMS dowiedzieli się jak poruszać temat owadów zapylających podczas pracy z dziećmi – w trakcie zajęć, ale również zabaw - informuje Monika Wosik.

Nauczyciele biorący udział w warsztatach otrzymali wydany przez Fundację CEMEX „Budujemy Przyszłość" podręcznik „Pszczoły i trzmiele, nasi przyjaciele” stworzony w ramach współpracy z Fundacją Edukacyjną "Siłaczka". Publikacja ma formę scenariuszy przeznaczonych do realizacji podczas lekcji przyrody, a jej ideą jest wsparcie edukatorów w prowadzeniu zajęć o zapylaczach. Do podręcznika dołączona jest płyta z kartami pracy, planszami edukacyjnymi oraz slajdami do wykorzystania podczas lekcji.

- Mamy nadzieję, że podjęte przez nas działania realnie przełożą się na wsparcie nie tylko pszczół, ale również trzmieli i innych owadów - podkreśla Monika Wąsik.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto