Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na granicach trwają wzmożone kontrole weterynaryjne. To „konieczność analizy potencjalnego ryzyka”

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Na zdjęciu przejście graniczne w Hrebennem
Na zdjęciu przejście graniczne w Hrebennem Bogdan Nowak
Główny Lekarz Weterynarii polecił podległym mu "organom" zaostrzenie kontroli na granicach. Ma to wpływ na długość kolejek tirów. W ten sposób potwierdziły się doniesienia naszego Czytelnika o wzmożonych kontrolach weterynaryjnych na przejściu granicznym w Hrebennem. Nie tylko tam.

O tej sprawie pisaliśmy na naszych łamach 12 kwietnia. Próbowaliśmy informację od naszego Czytelnika potwierdzić w Nadbużańskim Oddziale Straży Granicznej, w Izbie Administracji Skarbowej w Lublinie oraz w Granicznych Inspektoratach Weterynarii. Odesłano nas jednak z pytaniami do Pawła Niemczuka, głównego lekarza weterynarii.

W jego sekretariacie poproszono nas jednak o wysłanie pytań drogą elektroniczną na skrzynkę Głównego Inspektoratu Weterynarii. Tak zrobiliśmy. Właśnie otrzymaliśmy odpowiedzi.

Działania zaostrzające kontrole

Pytania brzmiały tak: „Otrzymaliśmy informację od naszego Czytelnika "o wzmożonych" kontrolach weterynaryjnych w ostatnich dniach: głównie na przejściu granicznym w Hrebennem. Czy takie kontrole rzeczywiście są ostatnio bardziej "wzmożone", a jeśli tak - jaka jest ich przyczyna? Czy może się to wiązać z wydłużeniem kolejek na przejściu granicznym w Hrebennem oraz na innych przejściach granicznych?".

Odpowiedź nadeszła w piątek (14 kwietnia). Cytujemy ją w całości. „W nawiązaniu do zapytania dziennikarskiego, które zostało przesłane (…) do Głównego Inspektoratu Weterynarii, informujemy, iż kontrole weterynaryjne przeprowadzane są na podstawie prawa UE dotyczącego głównie zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego oraz prawa krajowego w odniesieniu do materiałów paszowych roślinnych wprowadzanych do UE z krajów trzecich” – czytamy w odpowiedzi Głównego Inspektoratu Weterynarii. „Zakres tych kontroli oparty jest o analizę ryzyka, a zatem w przypadku konieczności weryfikacji istnienia potencjalnego ryzyka zagrożenia dla zdrowia ludzi lub zwierząt) organy Inspekcji Weterynaryjnej podejmują działania zaostrzające kontrole”.

Wydłużenie oczekiwania

Taka analiza ryzyka okazała się konieczna. Dlaczego? „Z uwagi na doniesienia napływające do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi od związków branżowych oraz mediów o możliwych nieprawidłowościach związanych z importem do PL pewnych grup towarów, Główny Lekarz Weterynarii polecił z początkiem roku 2023 podległym organom IW tymczasowe zaostrzenie kontroli, w celu potwierdzenia lub wykluczenia ww. informacji” – czytamy w nadesłanej odpowiedzi. „Odnosząc się do kolejnej poruszonej kwestii w Pana zapytaniu informujemy, iż kontrole urzędowe mają wpływ na czas przebywania środka transportu na terenie przejścia granicznego, zatem wydłużenie czasu kontroli ma także wpływ na wydłużenie oczekiwania innych przesyłek w kolejce do przejścia granicznego, w szczególności w sytuacji dużej liczby pojazdów oczekujących na wjazd do UE”.

Kierowcy muszą się zatem uzbroić w cierpliwość.
 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na granicach trwają wzmożone kontrole weterynaryjne. To „konieczność analizy potencjalnego ryzyka” - Zamość Nasze Miasto

Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto