Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Ziemi Chełmskiej otwarte. Co można podziwiać na wystawach? Zobaczcie zdjęcia

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Muzeum Ziemi Chełmskiej
W związku z "poluzowaniem" obowiązujących obostrzeń Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza w Chełmie otworzyło swoje podwoje. Warto zajrzeć, bo jest co oglądać.

Co prawda restrykcje sanitarne ograniczają liczbę odwiedzających do 8 osób w każdej z czterech lokalizacji MZCh, ale z drugiej strony stwarza to warunki do kontemplowania sztuki w spokoju. Trzeba tylko pamiętać, o zasłonięciu ust i nosa, dezynfekcji rąk i dystansie.

A jest co oglądać. Tylko do 28 lutego można podziwiać ekspozycję Matka Boska Chełmska. Ikonografia, która przedstawia kilkadziesiąt obrazów, feretronów, chorągwi, medali i inne archiwalia poświęcone kultowi cudownego obrazu.

W tym roku mija 255 lat od koronacji obrazu Matki Boskiej Chełmskiej, której dokonano w Chełmie, według ceremoniału rzymskiego, 15 września 1765 roku. Z tej okazji Muzeum Ziemi Chełmskiej przygotowało tę niecodzienną wystawę.

Na wystawie możemy obejrzeć oryginalne obrazy, feretrony i chorągwie, które na co dzień znajdują się w świątyniach rzymskokatolickich i prawosławnych na terenie Lubelszczyzny. Prezentowane są też sztandary, ryciny, archiwalia i medale dotyczące kultu Matki Boskiej Chełmskiej.

Wśród zgromadzonych skarbów uwagę zwracają najstarsze znajdujące się w Klesztowie i Czułczycach oryginalne XVIII wieczne obrazy przedstawiające wizerunki Matki Boskiej Chełmskiej, które po raz pierwszy w oryginale zostały zaprezentowane w przestrzeni muzealnej.

Spośród eksponowanych grafik, zwiedzający będą mogli obejrzeć m.in. litografię Piotra Pillera z 1854 r. pochodzącą ze zbiorów Muzeum Narodowego w Krakowie, przedstawiającą króla Jana Kazimierza przed obrazem Matki Boskiej Chełmskiej, wykonanej wg srebrnego antepedium z Katedry w Chełmie.

Dzieła powstawały na przestrzeni setek lat i zostały sprowadzone z kościołów, cerkwi i muzeów z całej Polski.

Do dyspozycji zwiedzających jest też pokaźna kolekcja sztuki współczesnej, z pracami takich znanych polskich artystów jak Jerzy Duda-Gracz, a także stałe ekspozycje poświęcone przyrodzie i historii Chełmszczyzny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto