Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum na Majdanku otwarte dla zwiedzających po dłuższej przerwie. Przeszło generalny remont konserwatorski

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Barak łaźni męskiej (nr 41) i przylegający do niego bunkier komór gazowych to jedne z najważniejszych zabytków w Muzeum na Majdanku w Lublinie, związanych z historią Holocaustu i niemieckich obozów koncentracyjnych na terenie Polski. W czwartek, po dwuletnim remoncie, zostały ponownie udostępnione dla zwiedzających. Dodatkowo Muzeum na Majdanku otworzyło sąsiadujący z nimi barak łaźni żeńskiej (nr 42), do którego turyści nie mieli wcześniej wstępu.

Barak 41 i przylegający do niego bunkier komór gazowych oraz barak 42 były wielokrotnie naprawiane w latach 60., jednak ze względu na upływ czasu obiekty uległy naturalnej destrukcji. Aby jej zapobiec, Muzeum na Majdanku przeprowadziło generalny remont konserwatorski. Po dwuletniej przerwie zostały udostępnione zwiedzającym.
- Celem remontów, które przeprowadziliśmy, było zatrzymanie naturalnej destrukcji obiektów, zachowanie w jak największym procencie autentyzmu zarówno obu baraków, jak i komór gazowych, oraz ponowne ich udostępnienie dla zwiedzających” – powiedział Grzegorz Plewik, zastępca dyrektora Państwowego Muzeum na Majdanku.
Wraz z otwarciem Muzeum wznowiona została także działalność Centrum Obsługi Zwiedzających i wszystkie dostępne wystawy edukacyjne na terenie niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku.

Prace konserwatorskie w baraku nr 41 i budynku komór gazowych polegały m.in. na naprawie i impregnacji drewnianych elementów. Ale to nie wszystko.

– Tynki oraz posadzki oczyszczono, zdezynfekowano i wzmocniono. Wykonano izolację przeciwwilgotnościową obiektu, a także zakonserwowano drewnianą stolarkę drzwiową, betonowe wanny oraz metalowe elementy wyposażenia budynków. W obiekcie wprowadzono także wizualne i materiałowe rozgraniczenia pomiędzy jego oryginalnymi i wtórnymi elementami konstrukcyjnymi – wymienia Agnieszka Kowalczyk-Nowak, rzeczniczka prasowa Muzeum na Majdanku w Lublinie.

Dodatkowo zamontowano specjalne podjazdy i podesty ułatwiające poruszanie się osobom niepełnosprawnym. – W barakach wyeksponowano oryginalne posadzki oraz stworzono nową aranżację ekspozycyjną. Historię tych miejsc przybliżają tablice informacyjne oraz plansze z relacjami świadków – podaje Kowalczyk-Nowak.

– Barak łaźni żeńskiej udostępniamy po raz pierwszy zwiedzającym częściowo, natomiast przez otwarte drzwi można zobaczyć dalszą cześć tego obiektu. Po prawej stronie znajduje się łaźnia, podobna do tej w baraku nr 41, jednak nieco mniejsza. Tu więźniarki poddawane były kąpieli. Kluczową różnica pomiędzy pomieszczeniem łaźni żeńskiej, a łaźnią męską jest to, że w tej pierwszej lekarze SS dokonywali selekcji więźniarek. Natomiast prawdopodobnie nie wykonywali takich selekcji w baraku nr 41 – tłumaczył Łukasz Mrozik, przewodnik Państwowego Muzeum na Majdanku.

Koszt remontu baraku 41 wyniósł około 5 milionów zł, natomiast remont baraku 42 to 1 mln 100 tys. Środki pochodzą z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto