Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Minister kultury Piotr Gliński odwiedzi Muzeum w Sobiborze. Zobacz zdjęcia z wystawy

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Państwowe Muzeum na Majdanku
Prof. Piotr Gliński, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, 4 marca, odwiedzi nowopowstałe Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze, niemiecki nazistowski obóz zagłady w latach 1942–1943.

Minister rozpocznie wizytę od złożenia kwiatów przy Polanie Mogił, gdzie znajdują się masowe groby z prochami pomordowanych. Następnie przejdzie do budynku muzealnego, aby zapoznać się z otwartą pod koniec ubiegłego roku wystawą „SS-Sonderkommando Sobibor. Niemiecki obóz zagłady 1942–1943”.

Wystawa w Muzem w Sobiborze poświęcona jest historii SS-Sonderkommando Sobibor – obozu, w którym w latach 1942–1943 Niemcy zgładzili ok. 180 tys. żydowskich mężczyzn, kobiet i dzieci. Jest ona częścią inwestycji realizowanej przez Państwowe Muzeum na Majdanku we współpracy z Międzynarodowym Komitetem Sterującym projektem utworzenia nowego Muzeum – Miejsca Pamięci na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Sobiborze.

- Celem ekspozycji jest upamiętnienie i przywrócenie podmiotowości tysiącom – w większości bezimiennych – ofiar. W jej centrum znalazło się ponad 700 przedmiotów odkrytych podczas prac archeologicznych, a także 100 dokumentów i zdjęć - mówi Agnieszka Kowalczyk-Nowak rzecznik prasowy Państwowego Muzeum na Majdanku.

Budowa budynku muzealnego z zapleczem edukacyjnym i salą ekspozycyjną została sfinansowana z dotacji celowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Natomiast koszty produkcji wystawy Muzeum pokryło ze środków pochodzących z darowizny przekazanej przez Republikę Federalną Niemiec.

Niemiecki obóz zagłady w Sobiborze powstał na przełomie kwietnia i maja 1942 r., jako drugi, po Bełżcu, ośrodek eksterminacji Żydów w ramach „Aktion Reinhardt”. Decyzja o jego budowie zapadła prawdopodobnie pod koniec października 1941 r., w związku z planowaną zagładą Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa oraz deportacją tysięcy Żydów ze Słowacji na teren dystryktu lubelskiego.

Przyjmuje się, że w obozie zagłady w Sobiborze zostało zamordowanych 180 000 Żydów. Wśród ofiar znalazły się też niewielkie grupy Romów. Ponad połowę ofiar stanowili Żydzi polscy. Pozostali to obywatele różnych państw europejskich okupowanych przez III Rzeszę. Nazwiska ofiar z zachodniej Europy były rejestrowane na listach transportowych, nie prowadzono natomiast wykazu Żydów z terenu Polski czy Białorusi deportowanych do Sobiboru.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto