Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie na wynajem przy skromnym budżecie? Oto 8 sposobów, żeby to osiągnąć. Sprawdź, jak tanio wynająć

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Mieszkanie na wynajem nie musi być drogie. Na rynku dostępnych jest sporo opcji taniego wynajmu i rozmaitych form wsparcia.
Mieszkanie na wynajem nie musi być drogie. Na rynku dostępnych jest sporo opcji taniego wynajmu i rozmaitych form wsparcia. Szymon Starnawski/Polska Press/ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Za mieszkanie na wynajem płaci się nieraz bardzo dużo. Co zrobić, gdy nie starcza na czynsz? Podpowiadamy 8 sprawdzonych sposobów na tani wynajem. Jeśli chcesz poprawić swoje warunki mieszkaniowe, skorzystaj z tych rad.

Spis treści

Tanie mieszkanie na wynajem? Oto 8 sprawdzonych sposobów

Szukając mieszkania na wynajem, nieraz można złapać się za głowę na widok wysokości czynszu i innych opłat. Można próbować negocjować, ale rzadko daje to efekty. A na tym przecież nie koniec przeszkód – zamieszkanie w upatrzonym lokalu może uniemożliwić m.in. wysoka kaucja przy wynajmie czy surowy proces weryfikacji lokatora, a niektóre osoby są z góry odrzucane przez właścicieli mieszkań. Na szczęście istnieją sposoby, żeby łatwiej i taniej znaleźć dach nad głową.

W dalszej części artykułu omawiamy 8 sposobów na tańszy wynajem mieszkania:

  • program „Mieszkanie za remont”,
  • program „Mieszkanie Plus”,
  • program „Mieszkanie na Start”,
  • Fundusz Mieszkań na Wynajem,
  • dodatek mieszkaniowy,
  • mieszkanie komunalne,
  • mieszkanie socjalne,
  • zamiana mieszkania.

Niektóre z tych metod pozwalają uzyskać wsparcie finansowe, dzięki któremu łatwiej jest zapłacić czynsz. Inne pozwalają zupełnie ominąć rynek najmu i zamieszkać w lokalu z gminnego zasobu mieszkaniowego. Jest też porada dla osób, które już mają lub wynajmują nieruchomość, ale chciałyby zamienić ją na większą czy lepiej położoną.

Sprawdź: Budżet domowy – czym jest i jak go planować?

Program „Mieszkanie za remont”

Program „Mieszkanie za remont” działa w niektórych gminach i pozwala szybciej uzyskać od gminy mieszkanie komunalne, bez wieloletniego oczekiwania w kolejce. Warunkiem jest wzięcie na siebie kosztów remontu. Dodatkowym plusem są preferencyjne warunki najmu, np. zwolnienie na jakiś czas z czynszu.

Żeby wziąć udział w programie, trzeba zgłosić się do lokalnego urzędu gminy i zapytać o taką możliwość. Kandydaci muszą zwykle spełnić określone wymogi, m.in. zamieszkiwać na stałe w danej gminie, mieć odpowiednio niskie dochody i dysponować środkami na przeprowadzenie remontu.

Program „Mieszkanie Plus”

Program „Mieszkanie Plus” funkcjonuje w wybranych gminach i pozwala wynająć tanie mieszkanie w nowym budynku samorządowym. Kandydat musi spełniać dwa warunki: nie dysponować prawem własności do mieszkania czy domu oraz spełniać kryterium czynszowe, czyli mieć dochody pozwalające regularnie opłacać czynsz.

Do udziału w programie można zgłaszać się w urzędzie gminy. Każda gmina może ustalić własne, dodatkowe zasady przyznawania mieszkań, np. pierwszeństwo dla rodzin z dziećmi czy osób z niepełnosprawnościami. Wysokość czynszu najmu zależy od lokalizacji i standardu budynku.

Program „Mieszkanie na Start”

Program „Mieszkanie na Start” to program dopłat do czynszu najmu, przeznaczonych dla osób o niskich i umiarkowanych dochodach. Z dofinansowania można skorzystać w przypadku niektórych lokali mieszkalnych, m.in. mieszkań zbudowanych we współpracy z gminą, mieszkań należących do społecznych agencji najmu czy lokali w programie „Mieszkanie Plus”.

Kandydaci muszą m.in. spełniać kryterium dochodowe, posiadać zdolność czynszową (dochody pozwalające regularnie płacić czynsz) i nie posiadać prawa do nieruchomości mieszkalnej (domu, mieszkania). Wniosek o dopłaty składa się w urzędzie gminy.

Fundusz Mieszkań na Wynajem

Fundusz Mieszkań na Wynajem to instytucja oferująca wykończone pod klucz mieszkania na wynajem, gotowe do natychmiastowego wprowadzenia się. Stawki za najem są niższe od rynkowych (dokładna kwota zależy od czasu trwania umowy). Wynajem może trwać od pół roku do 10 lat, a lokatorzy są chronieni przed nagłymi podwyżkami czynszu czy niespodziewanym wypowiedzeniem umowy.

Mieszkania Funduszu są zlokalizowane w Warszawie, Gdańsku Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu i Katowicach. O dostępne mieszkania można pytać za pomocą formularza na stronie Funduszu lub telefonicznie. Fundusz weryfikuje dochody najemców i ich zdolność do płacenia czynszu. Lokale wynajmowane są na mocy umowy najmu instytucjonalnego.

Dodatek mieszkaniowy

Dodatek mieszkaniowy to pomoc finansowa od państwa na pokrycie kosztów związanych z domem czy mieszkaniem. Mogą go otrzymać osoby spełniające kryterium dochodowe, a także kryterium metrażu (zajmowane lokum nie może być większe, niż określa ustawa). Dodatek mieszkaniowy może otrzymać zarówno osoba wynajmująca mieszkanie od gminy, jak i od prywatnego właściciela, a nawet osoba mieszkająca „na swoim”.

Wniosek o dodatek mieszkaniowy można składać w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej. Co ważne, dodatek nie jest zwykle wypłacany „do ręki”, tylko przelewany zarządcy budynku lub innej osobie uprawnionej do pobierania opłat za mieszkanie – dzięki temu jest pewność, że beneficjent nie wyda tych pieniędzy na inne cele.

Mieszkanie komunalne

Mieszkania komunalne należą do gminy i to ona zarządza ich wynajmem. Takie mieszkanie można wynająć po kwotach znacznie niższych niż od prywatnego właściciela. Ponieważ lokale komunalne są przeznaczone dla osób o niskich dochodach, trzeba spełniać określone kryterium dochodowe, by otrzymać lokal. Co więcej, w niektórych przypadkach istnieje możliwość wykupu mieszkania komunalnego, dzięki czemu najemca może stać się właścicielem zajmowanej nieruchomości.

Chcąc otrzymać mieszkanie komunalne, należy złożyć w urzędzie gminy odpowiedni wniosek wraz z załącznikami (m.in. oświadczenie o wysokości dochodów). Minusem jest niestety długi czas oczekiwania, wynoszący od kilku miesięcy do nawet kilku lat, a w skrajnych przypadkach nawet kilkunastu lat. Mieszkania komunalne mają też bardzo różny standard.

Mieszkanie socjalne

Mieszkania socjalne to lokale gminne, przeznaczone na tymczasowy wynajem dla osób najuboższych i w trudnej sytuacji bytowej. To lokale nieduże, zwykle o niskim standardzie (np. wspólna dla wielu mieszkań łazienka na korytarzu) i w kiepskich lokalizacjach, ale bardzo tanie. Jest to więc dobre rozwiązanie np. dla osób, którym grozi utrata jakiegokolwiek dachu nad głową.

Mieszkanie socjalne najczęściej przyznawane jest przez gminę osobom eksmitowanym z mieszkania komunalnego albo osobom usuwanym z budynku zagrożonego katastrofą budowlaną czy zniszczonego przez żywioł (pożar, powódź itp.). Wniosek o przyznanie mieszkania socjalnego składa się w urzędzie gminy.

Zamiana mieszkania

Zamiana mieszkania pozwala wymienić się z inną osobą na lokale. Zamiany mogą dokonać – choć na różnych zasadach – zarówno osoby posiadające mieszkanie na własność, jak i najemcy mieszkań komunalnych. W tym pierwszym przypadku wystarczy wola obu stron, dokonanie wyceny obu nieruchomości i zawarcie umowy zamiany. Jeśli różnica w cenie jest znaczna, właściciel tańszego lokalu dopłaca różnicę właścicielowi droższego.

W przypadku zamiany mieszkań komunalnych konieczna jest zgoda nie tylko obu zainteresowanych, ale także gminy (plus załatwienie pewnych formalności). Plusem jest szeroki wachlarz możliwości – można np. wymienić lokal na większy, by mieszkać wygodniej lub na mniejszy, żeby płacić niższy czynsz. Można nawet zamienić się na nieruchomość położoną w innej miejscowości. Chęć zamiany należy zgłosić w urzędzie gminy.

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mieszkanie na wynajem przy skromnym budżecie? Oto 8 sposobów, żeby to osiągnąć. Sprawdź, jak tanio wynająć - RegioDom.pl

Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto