Mieszkańcy Chełma w konsultacjach społecznych wypowiedzą się w sprawie zmiany granic miasta i gminy

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Udostępnij:
Miejscy radni podczas czwartkowej sejsji jednogłośnie przyjęli uchwałę dotyczącą przeprowadzenia na terenie miasta Chełm konsultacji społecznych ws. zmiany granic miasta i gminy Chełm. Podobne konsltacje odbędą się również na terenie gminy Chełm.

W Chełmie konsultacje społeczne przeprowadzone zostaną od 24 listopada do 7 grudnia 2021 roku.  Konsultacje zostaną przeprowadzone elektronicznie za pośrednictwem specjalnie dedykowanej platformy internetowej na stronie Urzędu Miasta Chełm, gdzie zostanie zamieszczona ankieta. Natomiast konsultacje w gminie Chełm odbędą się w dniach 20-22 listopada w godz. 10.00 - 18.00 w wyznaczonych lokalach.

Przyczyny konfliktu między miastem a gminą Chełm

Konflikt dotyczący pomysłu przyłączenia 8 sołectw gminy Chełm do miasta trwał od początku września. Prezydent Jakub Banaszek zabiegał o to, aby około 20 proc. terenów gminy włączyć do miasta. Podkreślał, że miasto potrzebuje terenów inwestycyjnych pod Euro-Park. Dzięki temu nastąpiłby rozwój nie tylko miasta, ale całego regionu. 

Niestety pomysł ten spotkał się z ostrym sprzeciwem, nie tylko wójta gminy Chełm, ale też wszystkich mieszkańców gminy. Mieszkańcy wielokrotnie protestowali nie tylko w Chełmie, ale wybrali się też licznie do wojewody lubelskiego.

Przełom w sporze

Przełom w sporze nastąpił po wizycie obu samorządowców w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, gdzie wstępnie udało się dojść do kompromisu. Jego ostatecznym efektem było podpisanie porozumienia 22 października w Chełmie.

Oba samorządy wystąpiły do ministra spraw wewnętrznych i administracji o zmianę wniosku zainicjowanego przez prezydenta Chełma. Granice Chełma faktycznie mają zostać powiększone, ale zupełnie inaczej niż było to planowane wcześniej. Powiększenie granic miasta ma być „wyłącznie o tereny potencjalnie inwestycyjne niezamieszkane, zlokalizowane w miejscowościach Depułtycze Królewskie, Pokrówka, Koza-Gotówka, Srebrzyszcze i Rudka”. Jest to łącznie 470 hektarów terenu, z czego część przylega bezpośrednio do granic miasta, a część stanowi enklawę w środku gminy.

Kolejnym z elementów zawartego porozumienia było ustalenie rekompensat, które miasto Chełm będzie wypłacało gminie Chełm w związku z utraconymi dochodami z tytułu podatków i opłat.

Co zyska gmina Chełm w zamian za przekazane tereny?

 W przypadku wyłączanych z gminy Chełm terenów Cementowni miasto w 2022 r. - przekaże gminie Chełm 100 % rekompensaty, w 2023 r. - kwota wyniesie 90 %, w latach 2024-2029 będzie to 70 %. Takie rozwiązanie pozwoli na zabezpieczenie budżetu gminy Chełm i uchroni go przed swego rodzaju szokiem, związanym z nagłym ograniczeniem dochodów własnych.  Kolejnym z istotnych punktów porozumienia jest ustalenie 20 % udziału gminy Chełm w dochodach od podmiotów, które będą prowadziły działalność na obszarze Euro-Parku.  Postanowienie zostało zawarte na czas nieokreślony, a początkowym momentem jest chwila powstania obowiązku podatkowego.

O zmianie granic ostatecznie zadecyduje Rada Ministrów

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zaakceptowało korektę uwzględniającą zmiany, które znalazły się w porozumieniu zawartym przez Wójta Gminy Chełm oraz Prezydenta Miasta Chełm. Po przeprowadzeniu konsultacji społecznych ostateczną decyzję w sprawie zmiany granic miasta i gminy Chełm podejmie Rada Ministrów.

W Puszczy Białowieskiej utonęło 21 żubrów

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie