Miejskie służby drogowe gotowe na atak zimy. Gdzie dzwonić po pomoc?

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Udostępnij:
Pierwsze opady śniegu pojawiły się już w nocy w Chełmie. Chełmskie władze informują, że miejskie służby są przygotowane do zimy. Udostępnione zostały również telefony pod które można dzwonić w razie potrzeby.

Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Chełmie, które zajmuje się m.in. odśnieżaniem dróg, udostępnia specjalny telefon alarmowy pod numerem 608 016 452. Zgłoszeń można dokonywać od poniedziałku do niedzieli w godzinach 7-21 (dotyczy także dni świątecznych).Ponadto w tym roku uruchomiona została możliwość przesłania zgłoszeń droga elektroniczną na adres:akcja.[email protected]

Spółka ma pod swoją opieką drogi na prawach powiatu oraz gminne i wewnątrzosiedlowe ulice w Chełmie. W ramach zimowego utrzymania dróg zajmuje się: odśnieżaniem, usuwaniem śliskości zimowej, oczyszczaniem jezdni, chodników i placów miejskich. Priorytetowe działania skupiają się w pierwszym etapie na mechanicznym usuwaniu śniegu i zastosowaniu materiałów uszorstniających.

MPGK ma do dyspozycji ponad 20 pojazdów specjalistycznych i sprzętów do odśnieżania w tym: pługi samochodowe, pługopiaskarki, solarko-piaskarki, posypywarki, posypywarko-solarki oraz koparki, wywrotki i odśnieżarki spalinowe.

- Podejmowane działania mają na celu łagodzenie skutków zimy w mieście, a nie ich całkowitą likwidację. Należy bezwzględnie pamiętać o zachowaniu ostrożności i dostosowanie podejmowanych działań do panujących warunków atmosferycznych – podkreślają władze MPGK.

W sytuacjach wyjątkowych należy kontaktować się na poniższe numery alarmowe:

 • Centrala MPGK Sp. z o.o. 82 563 14 61 do 63
 • Zakład Oczyszcza Miasta 82 565 60 05, 82 565-44-93 fax. 565 62 67
 • Zakład Wodociągów i Kanalizacji 82 565 20 80 i 994
 • Policja 997 lub 112
 • Straż Miejska 986, 82 565 30 04
 • Pogotowie ratunkowe 999 lub 112
 • Straż pożarna 998 lub 112
 • Pogotowie gazowe 992
 • Pogotowie elektryczne 991
 • Pogotowie drogowe 981

Z prośbą do mieszkańców zwracają się również przedstawiciele Przedsiębiorstwa Usług Mieszkaniowych, którzy podkreślają, by parkować swoje pojazdy w miejscach umożliwiających wykonanie czynności porządkowych. Spółka, w przypadku intensywnych opadów śniegu, będzie bowiem prowadzić odśnieżanie dróg dojazdów do budynków oraz miejsc składowania odpadów.

MOPR i Straż Miejska pomagają bezdomnym

W okresie nasilenia mrozów pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i Straży Miejskiej monitorować będą sytuację osób bezdomnych oraz dostarczać ciepłą odzież, herbatę lub ciepłe posiłki, a w obecnej sytuacji epidemiologicznej także środki ochronne (maseczki, środki do dezynfekcji).

W ramach stałych codziennych patroli funkcjonariusze Straży Miejskiej sprawdzają miejsca możliwego przebywania osób zagrożonych zamarznięciem, m.in. ogródki działkowe, komory ciepłownicze, opuszczone pustostany, itp.

Zapewniają też przewóz bezdomnych do dwóch chełmskich schronisk prowadzonych przez Stowarzyszenie MONAR Ośrodek Pomocy Bliźniemu MARKOT w Chełmie przy ul. Kąpieliskowej 28 oraz Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta w Chełmie przy ul. Wołyńskiej 69. Warunkiem przyjęcia tych osób jest trzeźwość oraz wykonany test na COVID-19.

- Osoby nietrzeźwe, przebywające na ulicach w sposób zagrażający ich zdrowiu i życiu dowożone są do Ośrodka Pomocy Osobom Uzależnionym oraz do Izby Przyjęć szpitala, bądź do ewentualnego miejsca zamieszkania - informuje Damina Zieliński z Gabinetu Prezydenta Chełma.

W związku ze spadkiem temperatury w okresie zimowym władze miasta proszą mieszkańców o zwrócenie szczególnej uwagi na sytuację osób bezdomnych, samotnych, niepełnosprawnych i starszych. Pomóc można poprzez zgłaszanie miejsc przebywania osób bezdomnych oraz innych przypadkach, w których widoczna jest potrzeba udzielania schronienia, odzieży lub ciepłego posiłku.

Poniżej podajemy adresy oraz telefony do których można kierować zgłoszenia:

 • Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Chełmie tel. 82 565 82 59 lub 564 22 50
 • Straż Miejska w Chełmie tel. 986/82 564 96 60
 • Informację o możliwości pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia można uzyskać dzwoniąc na całodobowy bezpłatny numer 987.

Radosław Fogiel o komisji śledczej ws. Pegasusa w Sejmie

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie