Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto Jasło ma sztandar. Uroczystość odbyła się w 659. rocznicę nadania praw miejskich przez Kazimierza Wielkiego

Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
Uroczystość nadania sztandaru Miasta Jasła
Uroczystość nadania sztandaru Miasta Jasła Marek Dybaś
W piątek, 26 kwietnia, odbyło się w Jaśle uroczyste nadanie miastu sztandaru. Data nie była przypadkowa – to dzień nadania przez Kazimierza Wielkiego praw miejskich Jasłu 26 kwietnia 1365 roku.

Data wydarzenia jest nieprzypadkowa, bowiem jak przekazują źródła, to w tym dniu 659. lat temu, król Kazimierz Wielki nadał Jasłu prawa miejskie.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele farnym – kolegiacie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Sztandar poświęcił biskup rzeszowski Jan Wątroba w towarzystwie ks. Zbigniewa Irzyka, proboszcza parafii farnej i dziekana Dekanatu Jasło-Wschód. Po nabożeństwie odbył się przemarsz na płytę rynku, gdzie odbył się uroczysty apel z podniesieniem flagi państwowej i miejskim apelem pamięci oraz akt nadania sztandaru Miastu Jasłu. W składzie pocztu sztandarowego znaleźli się: Krzysztof Myśliwiec, Agnieszka Górniak i Kamila Konopka.
Sztandar został uroczyście wprowadzony do Urzędu Miasta, gdzie na schodach został przywitany przez sekretarza miasta Pawła Rzońcę i skarbnika Jacka Borkowskiego, reprezentujących ciągłość instytucjonalną jasielskiego magistratu.

Od 2021 roku miasto zabiegało o włączenie sztandaru w poczet symboli miejskich jako jednego z wyjątkowych elementów tożsamości miejskiej.
29 stycznia 2018 roku Rada Miejska Jasła wyraziła zgodę w podjętej uchwale na wszczęcie procedury nadania miastu sztandaru. Został on ufundowany przez Społeczny Komitet Nadania Sztandaru Miasta Jasła: Małgorzata Adamska-Chmiel (nie żyje), Dorota Bilewicz, Jacek Borkowski, Bogusław Buglewicz (nie żyje), Michał Burbelka, Andrzej Czernecki, Urszula Czyżowicz, Andrzej Dybaś, Iwona Dziedzic, Józef Kędrek, Mariola Mazur, Kazimierz Mikrut, Elwira Musiałowicz-Czech, Alicja Nowosielska, Jerzy Okarma, Ryszard Pabian, Krzysztof Pec, Antoni Pikul, Lech Polak, Henryk Rak, Michał Rybka, Paweł Rzońca, Krystyna Sikora, Michał Sołtys, Mariusz Świątek, Jerzy Węgrzyn (nie żyje), Marcin Węgrzyn, Bogusława Wójcik, Bogdan Ziemba.

– Największym problemem było uzyskanie opinii komisji heraldycznej. Raz ze względu na okres pandemii, kiedy prace komisji zostały zawieszone, a dwa – ze względu na odmienne postrzeganie sposobu przedstawienia tła dla naszego herbu. Zdaniem komisji właściwe winno być tło w kolorze niebieskim. Jednakże po ponownym przesłaniu uzasadnienia, przyjętych rozwiązań oraz wprowadzenia drobnych korekt, w lutym bieżącego roku komisja zaakceptowała projekt sztandaru Miasta Jasła. Sztandar został wykonany przez panią Zofię Myśliwiec. Rada Miejska Jasła uchwała podjętą 25 marca 2024 roku ustanowiła sztandar Miasta Jasła i zasady jego używania

– przypomniał burmistrz Jasła Ryszard Pabian.

Gospodarz miasta przypomniał, że sztandar wywodzi się z tradycji wojskowej, jako symbol wierności i honoru, jednoczący do walki z wrogiem. Przywołał co o sztandarze mówili wielcy Polacy – marszałek Józef Piłsudski i kardynał Stefan Wyszyński.

- Dzisiaj sztandar stanowi o prestiżu, jest wyrazem szacunku i pamięci dla naszych przodków. Trudno w tym momencie nie nawiązać do obchodzonej w bieżącej roku 80. rocznicy wysiedlenia i zniszczenia Jasła. Ustanowieniem sztandaru oddajemy również hołd tym jaślanom, którzy postanowili wrócić i odbudować nasze miasto. Niech więc przekazywany dzisiaj sztandar będzie elementem budowania lokalnej tożsamości, niech będzie powodem do dumy i symbolem integrującym mieszkańców

– podkreślił Ryszard Pabian.

Na stronie głównej (awersie) na czerwonym tle znajduje się godło – orzeł biały. Z drugiej strony płata sztandaru (rewersie), znajduje się monogram upamiętniający króla Jana Olbrachta, zaczerpnięty z herbu miejskiego. Powyżej monogramu umieszczona została nazwa miasta Jasła natomiast poniżej rok nadania praw miejskich - 1365.

Sztandar jest kolejnym symbolem Jasła po obowiązujących już od 2005 r. herbie, pieczęci, fladze, hejnale i patronie miasta św. Antonim Padewskim. Za kilka dni hejnał będzie odtwarzany w południe z budynku Urzędu Miasta w aranżacji na cztery trąbki.

- Wielki to dzień dla naszego miasta, bo przecież sztandar święci się bardzo rzadko. W historii naszego miasta był taki brak i okazuje się, że już od dziś nasze miasto będzie miało ten symbol łączności międzypokoleniowej jaślan. Sztandar w wymiarze narodowym, państwowym jest symbolem suwerenności, a w wymiarze miejskim znakiem łączności. I niech będzie też znakiem jedności. Wysoko noście ten sztandar, opowiadajcie o chlubnej i dramatycznej historii naszego miasta. Opowiadajcie o wybitnych jaślanach - tych, którzy przeżyli chwałę naszego miasta, którzy zajmowali swoją pozycję w panteonie bohaterów narodowych. Jest ich naprawdę wielu. Ten sztandar będzie zapewne też świadkiem następnych dobrych czynów i uczynków dla naszego miasta

– powiedział Bogdan Rzońca, poseł do Parlamentu Europejskiego.
Europoseł dziękował przewodniczącemu Rady Miejskiej Henrykowi Rakowi i radnym, burmistrzowi Ryszardowi Pabianowi, dyrektorowi Muzeum Regionalnemu w Jaśle Mariuszowi Świątkowi za możliwość pokazania losów Jasła w 1944 r. na wystawie w Brukseli.

Uczestnicząca w uroczystości wojewoda podkarpacki Teresa Kubas – Hul zaznaczyła, że w 659. rocznicę nadania Jasłu praw miejskich należy z szacunkiem odnieść się do bogatej spuścizny miasta oraz do siły wspólnoty, która kształtowała przez wieki tożsamość Jasła.

- Dzisiejsza uroczystość to moment pełen radości, ale również refleksji nad trudną historią, która nieodłącznie wpisała się w losy miasta. Przypominamy sobie rok 1944, kiedy to Jasło zostało odbudowane z ruin przez mieszkańców, których miłość i oddanie do swojej małej Ojczyzny nie pozwoliły, by zniknęło i zostało skazane na zapomnienie. W tym wyjątkowym dniu świętujemy również nadanie sztandaru miasta Jasła, który jest nie tylko symbolem jedności, dumy i niezłomności, ale także świadectwem przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, które razem tworzą spójną opowieść o odwadze, wytrwałości i nadziei. Niech ten sztandar przypomina o tych, którzy przyczynili się do rozwoju Jasła i stanie się przewodnikiem dla przyszłych pokoleń jaślan, inspirując ich do dalszej budowy swojego miasta – miasta otwartego, dobrze prosperującego i pełnego szacunku dla swojej niezwykłej przeszłości

- podkreśliła wojewoda.

Do władz miasta okolicznościowy list skierowała poseł Joanna Frydrych.

– „Miasto Jasło jest symbolem. Historia miasta, które odrodziło się jak feniks z popiołów po 1944 roku odbudowane z ruin przez jego mieszkańców, napawa nas wszystkich dumą. Nadanie sztandaru miasta Jasła to symbol tej dumy, siły, wytrwałości i wiary w pomyślną przyszłość. Życzę państwu, aby ten sztandar był dla państwa również symbolem jedności. Aby przypominał o dokonaniach pokoleń mieszkańców Jasła, pracy na rzecz miasta oraz wskazywał drogę do dalszego rozwoju”

– napisała parlamentarzystka.

W uroczystości wzięli udział m.in. senator Alicja Zając, władze miasta i powiatu, radni miejscy i powiatowi obecnej i poprzedniej kadencji, burmistrz – elekt Adam Kostrząb, przedstawiciele instytucji miejskich, służb mundurowych, duchowieństwo i mieszkańcy miasta oraz poczty sztandarowe Komendy Powiatowej Policji w Jaśle, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle, Zakładu Karnego w Jaśle, szkół podstawowych i średnich, harcerze z Komendy Hufca ZHP im. Rodziny Madejewskich w Jaśle, Jednostka Strzelecka im. ppłk. Stanisława Soczka w Kołaczycach i Jednostka Strzelecka im. gen. Józefa Hallera w Trzcinicy. Wcześniej wystąpiły na rynku przedszkolaki. Uroczystość prowadził Mateusz Smyka z UM w Jaśle.

Dzień wcześniej, 25 kwietnia, w Jasielskim Domu Kultury odbył się z tej okazji koncert w wykonaniu zespołu kameralnego pod kierunkiem Macieja Wulwa.

W ramach wydarzenia Muzeum Regionalne w Jaśle realizuje zadanie „Miasto to Ja – symbole miejskie” finansowane w ramach projektu „Jasło – moje miasto, mój dom” z Mechanizmu Finansowego EOG 2014 – 2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014– 2021 oraz budżetu państwa. Już wkrótce dostępne będą wydawnictwo i film animacyjny o symbolach miasta, a także wystawa plenerowa i wystawa edukacyjna przeznaczona do szkół.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jaslo.naszemiasto.pl Nasze Miasto