Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maturzyści wracają do szkolnych ławek na próbny egzamin. Jak to będzie przebiegać?

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Tegoroczni maturzyści od 3 marca powrócą do szkolnych ławek, aby zmierzyć się z próbnym egzaminem dojrzałości. Dwa tygodnie po nich przetestują się ósmoklasiści
Tegoroczni maturzyści od 3 marca powrócą do szkolnych ławek, aby zmierzyć się z próbnym egzaminem dojrzałości. Dwa tygodnie po nich przetestują się ósmoklasiści Łukasz Kaczanowski/archiwum
Już w następnym tygodniu tegoroczni maturzyści, po długim czasie zdalnego nauczania, powrócą do szkolnych ławek, aby zmierzyć się z próbnym egzaminem dojrzałości. Dwa tygodnie po nich przetestują się ósmoklasiści.

Próbne matury rozpoczną się 3 marca testem na poziomie podstawowym z języka polskiego, później (4 marca) licealiści zmierzą się z „królową nauk”, a piątek (5 marca) zakończą po angielsku. Przez następne dwa tygodnie będą testować swoją wiedzę z kolejnych przedmiotów, zarówno w zakresie podstawowym jak i rozszerzonym. Próbny maturalny maraton zakończy się 16 marca. Dzień po nich do szkolnych ławek zasiądą ich młodsi koledzy z klas ósmych szkół podstawowych i od 17 do 19 marca będą zmagać się z próbnym egzaminem z języka polskiego, matematyki i języka nowożytnego.

Jak podaje CKE przeprowadzenie testu diagnostycznego nie jest obowiązkowe. Jeśli jednak szkoła zdecyduje się go zorganizować, to w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu.

Według zaproponowanego harmonogramu próbne matury, tak jak i te majowe, będą rozpoczynać się o godzinie 9 i 14.

- W Lublinie są szkoły, które próbne egzaminy przeprowadzą w innym czasie, bo on oczywiście nie jest obligatoryjny, ale we wszystkich szkołach ten egzamin próbny się odbędzie – mówi Mariusz Banach, z-ca prezydenta Lublin ds. oświaty i wychowania i zapewnia, że lubelskie szkoły są przygotowane pod względem epidemiologicznym. - Wydaje mi się, że to dobra próba dla wszystkich – dodaje.

Na testach będzie obowiązywać ścisły reżim sanitarny. Ale to nie jedyne zmiany.

W tym roku maturzyści będą zdawać egzaminy w wersji okrojonej, bez części ustnej. Na tym z j. polskiego będą do wyboru trzy tematy wypracowań (dwie rozprawki i analiza tekstu poetyckiego). Z kolei z matematyki na poziomie podstawowym zadań będzie mniej, zwłaszcza tych otwartych, zredukowano wymagania dotyczące brył obrotowych, ograniczono również zakres wiedzy o ostrosłupach, graniastosłupach i funkcjach. Zmieni się również poziom języka angielskiego, m.in. z zakresu środków gramatycznych.

A jak te zmiany oceniają nauczyciele?

- Słyszę bardzo różne głosy. Oczywiście, że matura powinna być w tym roku prostsza, bo przecież wszyscy zdajemy sobie sprawę, że ten rok był przepracowany bardzo ciężko, ale na pewno mniej skutecznie niż w szkole – mówi Banach i tłumaczy, że w nauczaniu drogą interaktywną brakuje tych relacji międzyludzkich, które w nauczaniu są ogromnie ważne.

I choć w następnym tygodniu z pełną parą ruszą próbne matury, to lubelskie szkoły przygotowują się do nich tak naprawdę już od dawna.

- My próbne matury robimy kilka razy w ciągu roku. Np. we wtorek była próbna matura z chemii, mimo że uczniowie chcą pisać jeszcze tę przygotowaną przez OKE. – mówi Stanisław Stoń, dyrektor I LO w Lublinie.

- Do tej pory podczas nauczania stacjonarnego taką generalną próbę robiliśmy pod koniec listopada i początku grudnia z wydawnictwem Operon. Teraz ze względu na pandemię jesteśmy zmuszeni przeprowadzić to trochę inaczej – tłumaczy dyrektor i dodaje, że Staszic organizuje od kilku miesięcy przedmiotowe testy sprawdzające wiedzę.

W przyszłym tygodniu odbędzie się pełna próbna matura, w kilku mniejszych grupach, ale w szkole.

- Uczniowie czują, że to jest ważna próba. A im więcej tych prób, tym młodzież czuje się pewniej przystępując do matury. Myślę, że to też ma wpływ na wysokie wyniki, które osiągamy – dodaje. A warto wspomnieć, że Staszic w tym roku po raz kolejny znalazł się w Rankingu Perspektyw jako najwyżej ocenione liceum w naszym województwie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Maturzyści wracają do szkolnych ławek na próbny egzamin. Jak to będzie przebiegać? - Lubelskie Nasze Miasto

Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto