Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Malbork. Kolejne wcielenie do Wojsk Obrony Terytorialnej już w tę sobotę

Redakcja
W Malborku ponownie, już po raz trzeci, odbędzie się wcielenie ochotników w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. Tym samym dla większości z nich rozpocznie się 16-dniowe szkolenie.

Najbliższa sobota podczas wcielenia w 71 Batalionie Lekkiej Piechoty w Malborku będzie jednocześnie pierwszym dniem tzw. szesnastki - 16-dniowego szkolenia podstawowego, prowadzonego w systemie ciągłym. Udział w nim wezmą osoby, które do tej pory nie miały do czynienia ze służbą wojskową. Tego samego dnia pełnienie służby rozpoczną ci, którzy złożyli przysięgę wojskową po 1991 roku – oni przejdą szkolenie ośmiodniowe.

- Termin pierwszego w 2019 roku wcielenia w szeregi 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej nie jest przypadkowy. Pokrywa się on z rozpoczynającą się w województwie pomorskim zimową przerwą w nauce szkolnej, a to powiązano z realizacją projektu "Ferie z WOT-em". Jest to odpowiedź na zainteresowanie wstąpieniem do WOT uczniów szkół średnich oraz kadry dydaktycznej. Decyzja o takim zaplanowaniu szkoleń to efekt spotkań pracowników 7 Pomorskiej Brygady OT z przedstawicielami szkół średnich, podczas których zgodnie uznano, że jest to rozwiązanie korzystne dla obu stron. Dzięki tej idei można aktywnie spędzić ferie z WOT-em, zostać żołnierzem Wojska Polskiego i nieść pomoc swojej małej ojczyźnie - przypomina Maciej Szalbierz z 7 PBOT.

Pierwszy dzień wcielenia to przyjęcie, umundurowanie oraz dokonanie wszystkich czynności ewidencyjnych. Następnie żołnierze rozpoczną ćwiczenia praktyczne. Podczas 16 dni szkolenia instruktorzy położą szczególny nacisk na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasady zachowania na polu walki, przetrwania w trudnych warunkach, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy też orientacji topograficznej.

- W ostatnim dniu odbędzie się egzamin końcowy na tzw. pętli taktycznej. Szkolenie zakończy się uroczystą przysięgą wojskową w 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Malborku, podczas której żołnierze wypowiedzą słowa roty oraz z dumą wykrzykną, że pozostają "Zawsze gotowi, zawsze blisko", by pomagać lokalnej społeczności, swojej małej ojczyźnie - wyjaśnia Maciej Szalbierz.

Dotychczas osoby, które chciały służyć w Wojskach Obrony Terytorialnej, musiały w pierwszej kolejności zgłosić się do wojskowej komendy uzupełnień, aby tam złożyć tradycyjny, papierowy wniosek o powołanie do służby. Teraz osobista wizyta w WKU nie jest już potrzebna – wystarczy skorzystać z platformy ePUAP, czyli Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej, która jest dostępna na stronie www.epuap.gov.pl. Wniosek o powołanie znajduje się w katalogu spraw, w zakładce "bezpieczeństwo narodowe" i dalej "spełnianie powszechnego obowiązku obrony".

Dlaczego warto zostać terytorialsem, o tym mówili uczestnicy niedawnej rekrutacji w siedzibie 7 Pomorskiej Brygady OT w Gdańsku.

- Bycie żołnierzem, to wielki zaszczyt ale także szereg ograniczeń i obowiązków, z których jednym z podstawowych jest sprawność fizyczna. Okazuje się, że moda na zdrowy tryb życia idzie w parze z możliwością wykorzystania i realizacji sportowych pasji w wojsku. Właściwie każdy z kandydatów uprawia jakiś rodzaj sportu. Formuła służby w cyklu weekendowym zaczyna się sprawdzać. Szkolenia odbywają się planowo, a pracodawcy wykazują zrozumienie - powiedział jeden z kandydatów, Bogusław Kołodziej.

- Przede wszystkim chciałabym sprawdzić się jako żołnierz, zobaczyć, jak to jest z drugiej strony. Liczę, że służba przyczyni się do wzmocnienia cech charakteru, umiejętności wojskowych i wiedzy. Być może w przyszłości, jeżeli sprostam oczekiwaniom, będę starała się zostać żołnierzem zawodowym - mówiła Jolanta Szydłowska.

- Jestem studentem drugiego roku studiów, kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne na Akademii Marynarki Wojennej. Chciałbym mieć możliwość rozwoju, jest to dla mnie ważne. Dużo pytań rodzi się w głowie, gdyż dopiero zaczynam swoją przygodę z wojskiem. Mam nadzieję, że z czasem będzie ich ubywać. Nie ukrywam, że kwestie finansowe są dla mnie ważne, gdyż zawsze się przyda dodatkowe źródło dochodu na studiach - dodaje Kacper Cywiński.

Z kandydatami rozmawiał Piotr Klauze z 7 Pomorskiej Brygady OT.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malbork.naszemiasto.pl Nasze Miasto