Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Magiczny Nałęczów w wiosennej odsłonie – zobaczcie zdjęcia

Jolanta Masiewicz
Bez względu na porę roku i aurę za oknem, wypoczynek w Nałęczowie to zawsze idealny pomysł na wyjazd. Nałęczów nawet w deszczowy weekend jest miejscem magicznym. Szczególnie na wiosnę kiedy oczy cieszy cudowna zieleń i kwitnące kwiaty. Faktem jest, że na razie turystów jest niewielu, ale większość ośrodków wypoczynkowych jest przygotowana na ich przyjecie. Ze względu na pandemię sanatoria będą mogły przyjąć gości dopiero 15 czerwca. Zobaczcie jak wygląda Nałeczów w ostatni dzień maja.

Nałęczów znany dziś przede wszystkim z produkcji popularnej wody mineralnej. Uzdrawiająca moc tego miejsca zawarta jest w dobroczynnych właściwościach wody, której lecznicze działanie zostało potwierdzone przez Uniwersytet Warszawski około 1817 roku. Zakład Leczniczy Nałęczów uzyskał status instytucji użyteczności publicznej w 1901 roku, a w 1928 status uzdrowiska.

Nałęczów jest uzdrowiskiem nizinnym, a swoje lecznicze właściwości zawdzięcza dobremu położeniu. Sprzyjające warunki klimatyczne powodują obniżanie ciśnienia tętniczego krwi oraz zmniejszanie dolegliwości chorób serca.

Nałęczów dzięki swojemu wyjątkowemu klimatowi oraz zdrowotnym właściwościom od początku swego istnienia przyciągał jak magnes ludzi kultury i sztuki. Bywali tutaj: Henryk Sienkiewicz, Bolesław Prus,Stefan Żeromski . Częstym gościem był także nasz największy Polak – Karol Wojtyła. Bolesław Prus, zagościł już na stałe w nałęczowskim parku i na ławeczce wielu turystów robi sobie z nim pamiątkowe zdjęcia.

Centralnym miejscem jest założony przez Stanisława Małachowskiego Park Zdrojowy, gdzie znajduje się nałęczowski staw. Nad stawem malowniczo wznosi się Sanatorium Książę Józef.

Nad stawem zainstalowano wykonane z brązu figury kaczek oraz słynny rower wykonany w pobliskim Wojciechowie. Na brzegu stawu urzędują oczywiście kaczki naturalne oraz łabędzie. W Parku Zdrojowym znajduje się także pijalnia wód leczniczych, palmiarnia oraz pijalnia słynnej czekolady Wedla.

W Parku Zdrojowym rośnie wiele rzadkich gatunków drzew, które wydzielają olejki o leczniczych właściwościach. Są to m.in. katalpy, skrzydło orzechy chińskie, tulipanowce amerykańskie. Zabytkowy budynek sanatorium zwraca uwagę drewnianymi werandami oraz pięknie odrestaurowanym wnętrzem.

W Nałęczowie do zobaczenia jest jeszcze wiele ciekawych zabytków m.in. Pałac Małachowskich z Muzeum Bolesława Prusa, Muzeum – Chata Stefana Żeromskiego), Mauzoleum Adama Żeromskiego (tu pochowany jest syn S. Żeromskiego – 19 letni Adam), kaplica w stylu zakopiańskim pw. św. Karola Boromeusza.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto