Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelszczyzna rozwija się biznesowo i ma wiele atutów. Rozmowa za Danielem Obajtkiem

Wojciech Pokora
Wojciech Pokora
archiwum
13 października odbędzie się kolejna, 18. edycja Setki Kuriera. To prestiżowy ranking stu najważniejszych i najlepszych firm, które przyczyniają się do rozwoju województwa lubelskiego. W tym gronie są zarówno wielkie spółki osiągające miliardowe obroty, jak i mniejsze, ale prężnie rozwijające się przedsiębiorstwa.

Dzisiaj już nikt nie może mieć wątpliwości, że bezpieczeństwo energetyczne jest jednym z fundamentów bezpieczeństwa całego kraju. Od kilku lat konsekwentnie budujemy silną, zdywersyfikowaną, multienergetyczną firmę - mówi w rozmowie z Kurierem Daniel Obajtek, Prezes PKN Orlen.

Panie Prezesie, w tym roku po raz osiemnasty odbywa się gala „Setka Kuriera”, podczas której odbierają wyróżnienia przedstawiciele największych firm Lubelszczyzny. To dzięki nim budujemy rozwój gospodarczy naszego regionu. Jakie znaczenie mają silne firmy regionalne z punktu widzenia wielkiego koncernu, jakim jest Orlen?

Orlen jest firmą globalną, nasze produkty są dostępne w ponad 100 krajach na całym świecie, ponad połowę przychodów osiągamy z zagranicznych rynków. Zawsze jednak podkreślam, że jednym z fundamentów naszej działalności jest patriotyzm gospodarczy. Intensyfikujemy współpracę z polskimi producentami po pierwsze dlatego, że ich produkty są wysokiej jakości, po drugie - kupując je, przyczyniamy się do rozwoju polskich firm i naszej gospodarki. Bo silna gospodarka jest w interesie nas wszystkich. Orlen, jako firma z polskim kapitałem, musi dbać o własny rynek. Z satysfakcją dostrzegam, że prowadzone przez nas działania, w tym konsekwentne zwiększanie dostępności polskich produktów na stacjach Orlen, przynosi zakładane efekty. Polacy są coraz bardziej świadomymi konsumentami, chętnie wybierają rodzime, także regionalne marki.

Jak to wygląda w liczbach?

Współpracujemy z około 170 polskimi dostawcami produktów i usług w różnych obszarach. Naszym celem jest budowanie partnerstw z polskimi firmami, przynoszących wymierne korzyści obu stronom. Stabilny, silny partner, jakim jest Orlen, oznacza dla tych firm możliwość rozwoju i wejścia także na rynki zagraniczne, na których jesteśmy obecni. Na stacjach Orlen w Czechach i na Słowacji jedna trzecia sprzedaży pozapaliwowej to produkty pochodzące z Polski.

Jak wypada województwo lubelskie na mapie Orlenu - mam na myśli nie tylko biznes, ale i także zaangażowanie w projekty ważne dla lokalnych wspólnot?

Orlen jest największym mecenasem sportu w Polsce. Co oczywiste, angażujemy się także w projekty i inicjatywy ważne dla mieszkańców Lubelszczyzny. W styczniu tego roku byliśmy sponsorem tytularnym 30. Mistrzostw Polski w Snookerze, które odbyły się w Lublinie. Z kolei we wrześniu Lublin był gospodarzem międzynarodowego turnieju badmintona Orlen International Open 2022, w którym wzięło udział niemal 300 zawodników z 25 państw. Współpracujemy również na stałe z dziewięcioma klubami lekkiej atletyki w województwie lubelskim. Natomiast poza sportem tak, jak w wielu innych regionach, jesteśmy partnerami wydarzeń kulturalnych, społecznych i gospodarczych. Są one również dobrą promocją regionu, jego zaplecza intelektualnego i potencjału biznesowego.

Połączenie Orlenu, Lotosu i PGNiG w koncern multienergetyczny to jedno z ważniejszych, jeśli nie najważniejsze wydarzenie gospodarcze w Polsce w tym roku. Wiemy, co da łączącym się firmom - większy potencjał i możliwości działania. Ale czy efekty tego odczuje przeciętny Polak?

Dzisiaj już nikt nie może mieć wątpliwości, że bezpieczeństwo energetyczne jest jednym z fundamentów bezpieczeństwa całego kraju. Od kilku lat konsekwentnie budujemy silną, zdywersyfikowaną, multienergetyczną firmę. To proces, który nierozerwalnie wiąże się ze wzmacnianiem niezależności energetycznej Polski, a co za tym idzie zapewnieniem stabilnych dostaw energii dla klientów. Poza tym połączony koncern oznacza też zintegrowaną, korzystną ofertę, obejmującą m.in. energię elektryczną, gaz, ciepło, usługi energetyczne, a także paliwa konwencjonalne i alternatywne. Koncern, który tworzymy, będzie miał jeszcze większy potencjał inwestycyjny, a już realizowane i planowane projekty, na które przeznaczamy miliardy złotych, zapewnią trwały rozwój polskiej gospodarce, a więc też polskim firmom.

Na koniec, Panie Prezesie, proszę o krótką rekomendację: dlaczego warto inwestować na Lubelszczyźnie? Bo, że warto, to oczywiste…

Lubelszczyzna to region, który w ostatnich latach intensywnie rozwija się biznesowo, w pełni wykorzystując swój potencjał. Lubelszczyzna ma wiele atutów, m.in. położenie przy ważnych szlakach tranzytowych, jak budowana Via Carpatia. Będzie to stanowiło mocny impuls dla dalszego rozwoju gospodarczego tego regionu.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lubelszczyzna rozwija się biznesowo i ma wiele atutów. Rozmowa za Danielem Obajtkiem - Lubelskie Nasze Miasto

Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto