Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelskie: Wybudują kopalnię węgla, 2 elektrownie wodne i zalew?

KS
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Archiwum/polskapresse/Marzena Bugała
– Pora odświeżyć plany z lat 70-tych – mówią zgodnie senator RP Józef Zając i wiceprezydent Chełma Józef Górny. Pierwszy dąży do budowy w okolicach Pawłowa kopalni węgla kamiennego, drugi chce by powrócono do planów budowy 14-kilometrowego zalewu pod Krasnymstawem.

Powstanie zbiornika „Oleśniki”, wiąże się również z budową dwóch elektrowni wodnych. – Taki zbiornik miał powstać w latach 70-tych, gdy ówczesne władze chciały wybudować pod miastem kopalnię węgla – tłumaczy Górny. – Plany dotyczące tej inwestycji, od lat leżą gdzieś w rządowym archiwum, pora do nich wrócić.

Pomysł powrócił wraz z bardzo realnymi zamiarami budowy kopalni węgla, usytuowanej w okolicy Chełma. – Mamy potwierdzenie, że pod Chełmem są bardzo duże złoża węgla kamiennego, szacowane na około miliard ton – mówi nam Józef Zając senator RP i rektor PWSZ w Chełmie. Właśnie między innymi na potrzeby kopalni miałby powstać zbiornik wodny. Od lat siedemdziesiątych do 1995 roku na zlecenie Okręgowej Dyrekcji Gospodarki Wodnej w Warszawie powstało kilka wersji usytuowania tego ogromnego akwenu. – Zbiornik wodny „Oleśniki” miałby powstać na bazie rzeki Wieprz, na odcinku około 12 kilometrów, od przedmieść Krasnegostawu, do miejscowości Oleśniki – wyjaśnia Józef Górny.

Według planów lustro wody miało mieć około 1700 hektarów, a pojemność całkowita zalewu szacowana była na 60 mln m3. Zbiornik „Oleśniki” znajdowałby się na terenie miasta i gminy Krasnystaw, gminy Łopiennik Górny Rejowiec Fabryczny, ciągnąc się aż do gminy Trawniki. Plany budowy były już przygotowane, budowę powstrzymała zmiana ustroju politycznego. – Teraz by rozpocząć tą inwestycję wystarczy uściślić pewne kwestie, poprzez dodatkowe badania szczegółowe w terenie, a następnie przystąpić do projektowania, to zajęłoby około roku – dodaje Górny.

Budowa nowego zbiornika wodnego to zdaniem Górnego koszt około 400 milionów złotych. Droższe będzie wybudowanie na dwóch tamach elektrowni wodnych. – Plany z lat 70-tych, zakładały powstanie takich źródeł energii, jednej na zaporze czołowej i drugiej na bocznej tamie – argumentuje Górny. Plany są bardzo ambitne, niestety państwo musiałoby przeznaczyć na nie sporo środków. Jak szacuje wiceprezydent Chełma budowa obu elektrowni wodnych to około 5-6 miliardów złotych. – Sama budowa może potrwać około 5 lat – dodaje Górny.

To jednak nie koniec propozycji na wykorzystanie zalewu. Według wiceprezydenta Chełma ten ogromny zbiornik przyciągnie również turystów. Pomysł Józefa Górnego, popiera senator RP Józef Zając. – Powstanie zbiornika „Oleśniki” stanowiłoby doskonałe zaplecze rekreacyjne – dodaje senator Zając. Jednocześnie zapewniając, że z planami „odgrzebania” pomysłu z lat 70-tych uda się do wicepremiera Waldemara Pawlaka. – Zrobię wszystko co jest w mojej mocy by przyczynić się do rozwoju przemysłu na chełmszczyźnie – kwituje senator Józef Zając.

– Jeśli chcemy uprzemysłowienia lubelszczyzny muszą powstać do tego odpowiednie warunki – dodaje Górny. – Rozbudowa Bogdanki, budowa nowego zagłębia w okolicach Pawłowa i budowa zbiornika wodnego z dwiema elektrowniami są ściśle powiązane.
– Plany senatora i wiceprezydenta Chełma wydają się nierealne, tak samo jak nierealna była kiedyś koncepcja budowy pod Chełmem lotniska, dziś mamy lotnisko, może i uda się z tym pomysłem – mówi Adam Pękała od lat mieszkający w Chełmie.


Nasze serwisy:
**

Imprezy w Chełmie. Zapowiedzi i relacje

Luźny serwis - Z przymrużeniem okaChełmski informator miejski: taksówki, banki, szkoły, kościoły**

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto