MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelskie. Wpadła grupa przestępcza zajmująca się nielegalnie handlem tytoniem

OPRAC.: JM
Siedem osób zatrzymali funkcjonariusze Wydziału Operacyjno-Śledczego Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie w związku z działalnością grupy przestępczej, zajmującej się nielegalną dystrybucją suszu tytoniowego i krajanki tytoniowej. Skarb Państwa na ich działalności mógł stracić ponad 78 mln 600 tys. zł z tytułu podatku akcyzowego.

Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zamościu przy współpracy z funkcjonariuszami Wydziału Operacyjno-Śledczego Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie.

- Z ustaleń śledztwa wynika, że w okresie od stycznia 2020 roku do 9 maja 2021 roku na terenie województw: lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, dolnośląskiego i warmińsko-mazurskiego, działała zorganizowana grupa przestępcza mająca na celu popełnianie przestępstw skarbowych, polegających na uzyskiwaniu korzyści majątkowych z dystrybucji i przechowywania, a następnie wywozu w głąb kraju hurtowych ilości wyrobów akcyzowych w postaci suszu tytoniowego i krajanki tytoniowej - informuje kpt. SG Dariusz Sienicki rzecznik prasowy Komendanta Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Okazało się, że susz tytoniowy nabywany był m.in. w powiecie biłgorajskim od rolników uprawiających tytoń, a następnie przewożony do różnych miejscowości na terenie kraju, w tym między innymi do Dzierżoniowa, Staszowa, Płocka, gdzie był krojony, pakowany w worki i następnie dystrybuowany na terenie kraju ( do rożnych województw) oraz do kolejnych odbiorców.

Jak ustalono doszło do wyrządzenia czynami zabronionymi uszczuplenia podatku akcyzowego stanowiącego mienie wielkiej wartości w kwocie 78 639 681 złotych. Podejrzani usłyszeli zarzuty udziału i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz popełnienia przestępstw karno-skarbowych.

- 8 czerwca wobec 6 podejrzanych skierowano do Sądu Rejonowego w Zamościu wnioski o zastosowanie najsurowszego środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Wobec jednego podejrzanego prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 100 000 złotych oraz dozoru Policji - mówi kpt. Dariusz Sienicki.

Sąd Rejonowy w Zamościu , 9 czerwca, uwzględnił złożone wnioski i zastosował tymczasowy areszt wobec 6 podejrzanych. Obecnie w śledztwie status podejrzanych posiada 38 osób. Za popełnienie zarzucanych podejrzanym czynów, grozi kara nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Paliwo na stacjach będzie tańsze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto