Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lubelska policja podsumowuje rok 2019. "Mamy największą wykrywalność przestępstw w Polsce"

Redakcja
Komenda Wojewódzka Policji w Lublinie chwali się statystykami, z których wynika, że lubelski garnizon ma najlepszą wykrywalność przestępstw w całym kraju - sięgającą 83,3 procent.

Okazją do takiego podsumowania była poniedziałkowa odprawa roczna lubelskiego garnizonu. Przedstawiono na niej szereg danych.

Zacznijmy od zatrudnienia. W lubelskiej policji jest 4 967 etatów, a pracę mundurowych wspomaga 1 255 pracowników cywilnych. W 2019 roku do pracy zostały przyjęte 142 osoby, a na koniec 2019 r. w całym lubelskim garnizonie było tylko 24 wakaty.

Liderzy w Polsce

- Skuteczna i zdecydowana walka z przestępczością, spadek ilości przestępstw, przy jednoczesnym wzroście wykrywalności sprawców, tak wyglądał miniony rok w pionie kryminalnym. W 2019 roku liczba wszystkich przestępstw stwierdzonych wyniosła 34.114 przy ich wykrywalności na poziomie 83,3 proc., w 2018 było to 82,4 proc. - wylicza podinsp. Renata Laszczka - Rusek, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie i dodaje, że ten wskaźnik zapewnia lubelskim mundurowym pierwsze miejsce w Polce. - Z ogólnej liczby przestępstw 20 641 to liczba stwierdzonych przestępstw kryminalnych. Ich wykrywalność wyniosła 79,6 proc., co również plasuje nas na pierwszym miejscu, średnia krajowa wynosi 66,5 proc. - dodaje.

Spadek odnotowano w grupie przestępstw uważanych za szczególnie uciążliwe dla społeczeństwa. Chodzi o: uszczerbek na zdrowiu, bójka i pobicie, przestępstwa rozbójnicze, kradzież cudzej rzeczy, samochodu, kradzież z włamaniem i uszkodzenie rzeczy.

- W minionym roku ilość przestępstw stwierdzonych w tych 7 kategoriach wyniosła 6520, wykrywalność, jaką osiągnęli lubelscy policjanci, plasuje nasz garnizon na pierwszej pozycji w kraju - zaznacza rzecznik.

141 plantacji

Jeśli chodzi o przestępczość gospodarczą, to takich przestępstw odnotowano 7 417. Narkotykowych - 2 665.
- Zabezpieczyliśmy łącznie 511 kg narkotyków, w roku 2018 było to 275 kg, zlikwidowanych zostało 141 plantacji konopi indyjskich. Warto również wspomnieć, że wartość mienia zabezpieczonego u podejrzanych w prowadzonych postępowaniach szacowana jest na ponad 46 mln zł, z kolei wartość mienia odzyskanego to ponad 23,5 mln zł - dodaje Laszczka-Rusek.

Policja chwali się też swoimi służbami prewencji. Mundurowi zabezpieczali 347 imprez masowych, w tym Mistrzostwa Świata FIFA u -20 w Lublinie. Mecze ochraniało w sumie 900 funkcjonariuszy.

- Policyjna służba to nie tylko ściganie sprawców przestępstw i wykroczeń, to przede wszystkim codzienna praca policjantów prewencji. W ciągu 12 miesięcy ubiegłego roku odnotowaliśmy 181 tys. 216 interwencji. Średnio w ciągu doby nasze działania podejmowane były co 2 minuty i 54 sekundy - chwali formację policjantka.

Mniej wypadków

W lubelskim odnotowano także mniej wypadków niż rok wcześniej. Było ich 1 150, podczas gdy w 2018 r. o 69 więcej. Obrażenia w nich odniosło 1 244 osób, o 45 mniej niż w 2018. - Odnotowywaliśmy spadek liczby ofiar śmiertelnych, łącznie w wypadkach zginęło 171 osób, o 8 mniej niż w roku 2018. W dalszym ciągu głównymi przyczynami wypadków są wymuszanie: pierwszeństwa przejazdu, nadmierna prędkość oraz nieprawidłowe wyprzedzanie - wyjaśnia rzecznik.

Lubelska drogówka przeprowadziła ponad 931 tys. badań trzeźwości kierowców. Tak namierzyli 1 780 nietrzeźwych kierujących. Podczas kontroli zatrzymali 3 291 uprawnień do kierowania osobom, które w terenie zabudowanym przekroczyły prędkość o ponad 50 km/h.

- Od lipca 2019 roku funkcjonuje policyjny zespół pn. „Speed”. Mundurowi z drogówki zdecydowanie reagują na przypadki łamania prawa na drodze. Funkcjonariusze z zespołu monitorują także Internet, gdzie ujawniane są agresywne zachowania na drogach. Od momentu powstania grupy do końca 2019 roku policjanci ujawnili 20971 wykroczeń i 60 przestępstw. Zdecydowana większość wykroczeń to naruszenia prawa dotyczące przekroczenia prędkości. Mundurowi z grupy „Speed” zatrzymali 668 praw jazdy - podsumowuje Renata Laszczka-Rusek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lubelska policja podsumowuje rok 2019. "Mamy największą wykrywalność przestępstw w Polsce" - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto