Liceum Ogólnokształcące w Dubience będzie likwidowane. Na nic zdały się protesty. Zobacz zdjęcia

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Udostępnij:
Hańba krzyczeli uczniowie i rodzice uczniów z mundurowego Liceum Ogólnokształcącego w Dubience, kiedy Rada Powiatu Chełmskiego, większością głosów, podjęła w miniony piątek uchwałę o likwidacji tej szkoły poprzez wygaszanie. Podczas głosowania 14 radnych powiatowych było za likwidacją LO w Dubience, 2 przeciw, jeden radny wstrzymał się od głosu.

Jeszcze przed rozpoczęciem sesji przed siedzibą Starostwa Powiatowego w Chełmie zgromadzili się uczniowie LO w Dubience wraz z rodzicami. Dołączył do nich Michał Kołodziejczak z Agrounii, który przyjechał po raz drugi, żeby bronić LO w Dubience przed likwidacją.

Piątkowa sesja Rady Powiatu Chełmskiego rozpoczęła się wielką awanturą. Na sesję weszli protestujący uczniowie wraz z rodzicami oraz Michał Kołodziejczak lider Agrounii przerywając tok obrad. Protestujący domagali się zdjęcia z porządku obrad punktu o zamiarze likwidacji Liceum Ogólnokształcącego w Dubience, funkcjonującego od 1975 roku jako pierwsza szkoła mundurowa w regionie.

Przewodniczący Rady Powiatu zmuszony był do zmiany porządku obrad, gdyż w tej sytuacji trudno było prowadzić obrady w normalnym trybie. Jednak punkt dotyczący podjęciau chwały w sprawie zamiaru likwidacji Liceum Ogólnokształcącego w Dubience nie został zdjęty, a jedynie przesunięty jako jeden z pierwszych.

W imieniu protestujących głos zabrał Michał Kołodziejczak.

- Zrobiliście wszystko, żeby nie było naboru do pierwszej klasy w Liceum Ogólnokształcącym w Dubience. Znam sytuację, bo byłem tutaj w sierpniu, kiedy broniliśmy szkoły przed likwidacją. Nabór wtedy został przywrócony, ale było to stanowczo za późno. Dzisiaj, kiedy cała Polska stoi za mundurem starosta chce tę szkołę mundurową zlikwidować. Na dodatek wszystko jest robione po cichu. Nie powiadomiono nikogo z LO w Dubience, że będzie podejmowana uchwała o likwidacji ich szkoły. Wszyscy czują się oszukani. Czy starosta i radni zrobili wszystko, żeby tę szkołę uratować? Nie wyjdziemy stąd, dopóki tego punktu o likwidacji szkoły nie usuniecie z porządku obrad - mówił Michał Kołodziejczak szef Agrounii.

Po wystąpieniu Michała Kołodziejczaka wywiązała się gorąca dyskusja. W obronie szkoły głos zabrali zarówno uczniowie jak też rodzice i nauczyciele LO w Dubience. Wypowiedzieli się także radni powiatowi oraz starosta chełmski.

- Problem dotyczący Liceum Ogólnokształcącego w Dubience trwa od blisko 10 lat, a związany jest brakiem naboru do tej szkoły. Nie ma tu niestety kogo uczyć. Wielokrotnie spotykałem się z gronem pedagogicznym LO w Dubience i radnymi gminy Dubienka, gdyż uważałem, wtedy i dzisiaj również, że jedyną szansą na utrzymanie tej placówki jest przekazanie jej w zarządzanie gminie. Niestety wójt gminy Dubienka nie wyraziła zgody na przejęcie szkoły - mówił Piotr Deniszczuk starosta chełmski.

Jak podkreślił starosta w tej sytuacji likwidacja placówki jest koniecznością, gdyż na utrzymywanie szkoły, w której uczy się zaledwie około 40 uczniów, starostwa niestety nie stać.

- Nikt nie oszczędza na szkole. Likwidacja tej szkoły wynika nie tylko z czynnika ekonomicznego, ale też i społecznego. Uczy się tu niewiele osób z Dubienki i powiatu chełmskiego. Większość uczniów pochodzi z innych powiatów. Natomiast utrzymanie jednego ucznia w szkole w Dubience kosztuje rocznie 36 tys. zł. - mówiła radna Dorota Łosiewicz.

Likwidacja Liceum Ogólnokształcącego im. 27 Wołyńskiej Dywizji Armii Krajowej w Dubience odbywać się będzie poprzez zaniechanie począwszy od roku szkolnego 2022/2023 naboru uczniów do klasy pierwszej. Postępowanie likwidacyjne zostanie zakończone z dniem 31 sierpnia 2025 r. Wszyscy uczniowie, którzy rozpoczęli naukę w LO w Dubience, zakończą ją w tej placówce.

Starostwo zapewnia możliwość nauki przez uczniów uczęszczających do szkoły, którzy nie otrzymają promocji do następnej klasy - w Liceum Ogólnokształcącym im. Romualda Traugutta w Siedliszczu, Zespole Szkół Nr 2 im. Simona Bolivara w Milejowie i Zespole Szkół im. ks. Antoniego Kwiatkowskiego w Bychawie.

Jednocześnie Arkadiusz Kwieciński – przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Lublinie, który który był obecny na sesji, w imieniu wojewody zapewnił, że jeśli gmina Dubienka będzie chciała przejąć szkołę, wojewoda będzie uczestniczył w negocjacjach w tej sprawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie