Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Licealiści poprowadzą spacer śladami chełmskich Żydów

opr. tom
archiwum
W środę uczniowie z IV Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie zabiorą trenerów Forum Dialogu Między Narodami na wycieczkę po miejscach związanych z żydowską przeszłością swojego miasta w ramach projektu fundacji - Szkoły Dialogu.

Szkoła Dialogu to program edukacyjny, którego celem jest poszerzanie wiedzy uczniów na temat wielowiekowej obecności Żydów w Polsce oraz ich wkładu w rozwój społeczny, kulturalny i gospodarczy naszego kraju. W ramach czterech warsztatów młodzież pod kierunkiem trenerów Forum Dialogu odkrywa historię przedwojennej ludności żydowskiej w swojej miejscowości oraz samodzielnie przygotowuje projekt, który ma na celu jej upamiętnienie. Uczestniczące w projekcie szkoły otrzymują tytuł SZKOŁY DIALOGU. Program realizowany jest pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.

W trakcie warsztatów, które miały miejsce 12 i 17 maja br. wybrana przez szkołę grupa uczniów poznała już podstawowe zagadnienia dotyczące kultury i tradycji żydowskiej. Na kolejnym spotkaniu, które odbędzie się 25 maja, młodzież zabierze trenerów Forum Dialogu na spacer śladami chełmskich Żydów samodzielnie przygotowaną trasą.

Chełm ze względu na swoje położenie na przestrzeni dziejów był terenem styku różnych kultur: polskiej, ruskiej, ale również żydowskiej. Pierwsi Żydzi pojawili się w mieście już w średniowieczu, a w szczytowych okresach stanowili prawie połowę ogólnej liczby mieszkańców. Wojna przyniosła prawie całkowitą zagładę ludności żydowskiej na terenie ziemi chełmskiej. O prężnej gminie żydowskiej przypominają dziś -tzw. mała synagoga oraz znajdujący się obok niej dom rabina, cmentarz żydowski, kamienice zamożnych rodzin żydowskich oraz zabytkowy kiosk, należący do żydowskiego kupca.

Miejsca te na pewno znajdą się na trasie przygotowywanej przez uczniów wycieczki, którą po zakończeniu cyklu spotkań młodzież ma za zadanie przeprowadzić dla samodzielnie określonej grupy mieszkańców. Sprawozdanie z niej weźmie udział w organizowanym przez Forum Dialogu konkursie, którego rozstrzygnięcie nastąpi w drugiej połowie 2011 r. podczas uroczystej Gali Szkoły Dialogu.

Licealiści z chełmskiego liceum szczególnie zainteresowani tematem będą mogli dodatkowo wziąć udział w towarzyszącym programowi konkursie na esej „Dialog z przeszłością” dotyczącym pamięci o lokalnej społeczności żydowskiej, jej śladów w otaczającej przestrzeni oraz obecności w pamięci mieszkańców.

***
**Chełmski informator miejski

przydatne telefony i adresy w jednym miejscu

**

Zobacz serwis Z przymrużeniem oka
Zobacz Kronikę policyjną województwa Lubelskiego

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto